Flambovanie je dokončovanie pokrmov pomocou horiaceho alkoholu pred zrakom hostí. Pochádza zo slova flamber = horieť. Aromatické látky alkoholu ostávajú v pokrme, zjemňujú ich, pričom alkohol vyprchá. Jedlo polievame najlepšie 40% alkoholom ako je vodka, rum, koňak. Ovocné dezerty polievame čerešňovicou, hruškovicou či marhuľovicou. Žiaci sa s radosťou učia nové veci.
Flambovanie na odbornom výcviku
- 8
Naša práca
Dne pripravujeme domáce rezance
Naša práca na odbornom výcviku
Dnes sme si na odbornom výcviku s druhákmi kuchármi uvarili obed segedínsky guláš a domácou knedľou. Žiaci si najskôr vynormovali jedlo a následne všetky potrebné suroviny pripravili a navážili podľa normy. Segedínsky guláš je jedlo z bravčového mäsa, kyslej kapusty, mletej červenej papriky a smotany. Názov segedínsky guláš je odvodený od maďarského mesta SEGEDÍN. Povráva sa, že označenie segedínsky spôsobila paprika, ktorá pochádzala práve z tohto mesta. Najznámejšia legenda, s ktorou je pôvod segedínu spätý, hovorí o hlavnom krajskom archivárovi a spisovateľovi Józsefovi Székelym. V kuchyni ostal len zvyšok perkeltu a kyslej kapusty. Székely vraj poprosil kuchárov, aby mu zvyšky zmiešali. Nech je to už s históriou vzniku Székelyho guláša a názvom akokoľvek, dôležité je, že si na ňom pochutnávame všetci, pretože si našlo svoje obľúbené miesto v slovenskej kuchyni.
4
Škola, ktorá spája srdcia ❤
Naša škola sa pýši krásnym ocenením. Sme radi, že môžeme byť súčasťou tohto úžasného projektu, ktorý vytvára mosty medzi generáciami.
Práca na odbornom výcviku
Do fotogalérie bol pridaný nový album Práca na odbornom výcviku.
Tranšírovanie je technika pre skutočných labužníkov. V podstate ide o porcovanie, krájanie a vykosťovanie mäsa tak, aby v pozorovateľovi vyvolalo chuť na jedlo. V minulosti sa táto technika často využívala na kráľovských dvoroch, dnes sa používa najmä v lepších reštauráciách. Tranšírovať môžete tepelne nespracované mäso, ktoré sa následne dochutí a flambuje či inak pripravuje, alebo už upečené/uvarené mäso.
5