• Opäť v Prahe

• Náš žiak Martin Plánka pobudol v rámci zahraničnej stáži šesť dní v Prahe. V spolupráci s
              Ladislavom Floreánom, privátnym šéfkuchárom, pripravoval degustačné menu pre rôznych
              hostí. Jedným z chodov bol rozpečený syr, repové listy, ružové repové kolieska, repový prach
              a údené mandle. Ďalším chodom bol lokálny Daniel s hubami, čiernou šošovicou, kapustou,
              slivkami a marhuľami. Martin bol aj súčasťou kurzu Škola varenia. Chalani varili
              v zaujímavých priestoroch, napríklad v ,,dome nad vodou“. Navštívili aj vináreň, v ktorej sa
              Martin dozvedel tipy a triky párovania vína k jedlu.

• Záverečné skúšky

• V dňoch 16-17.06.2022 prebiehali na našej škole záverečné skúšky, ktoré preverili nadobudnuté vedomosti a zručnosti tretiakov. Čašníci a servírky si pripravili slávnostné tabule, každá bola určená na inú príležitosť. Žiaci tak ukázali aj svoju fantáziu a kreativitu. Kuchári a kuchárky zatiaľ v kuchyni pripravovali menu, ktoré sa neskôr podávalo na raute. Čašníci a servírky predviedli rôzne zručnosti, napríklad flambovanie, dekantovanie červeného vína, tranšírovanie a miešanie nápojov. Na raut prijali pozvanie vzácni hostia. Svojou návštevou nás poctil aj primátor mesta Žilina Mgr. Peter Fiabáne.

• Záverečné skúšky

• Zdolali sme Chleb

• Žiaci II. A triedy zdolali tretí najvyšší vrchol Malej Fatry, Chleb. Chleb je rozhľadňou
              na všetky štyri svetové strany s ideálnym výhľadom na celú terchovskú dolinu a pri dobrom
              počasí, ktoré mali naši žiaci, môžete vidieť výhľady na Tatry, Oravské Beskydy, končiare
              Malej i Veľkej Fatry a cez Kysuckú vrchovinu i poľské končiare. Cez Chleb prechádza
              hlavný hrebeň Krivánskej Malej Fatry, z ktorého je možné vydať sa rôznymi trasami. Žiakov
              očaril široký kruhový výhľad z vrcholu. Koncoročný výlet si užili plnými dúškami. Dali
              zabrať vlastným nohám, no nepohrdli ani lanovkou.

• Spoznávanie Košíc

• Dňa 09.06.2022 sme sa vybrali vlakom na koncoročný výlet do Košíc. Výletu sa zúčastnili triedy I.A, III.A a I.ND. Každá trieda mala svoj individuálny program.

I.A sa rozhodla navštíviť ZOO Košice, ktorá sa nachádza v mestskej časti Kavečany. Najväčší zážitok mali z levice, ktorá sa hrala s loptou. Žiakom sa však páčili aj tučniaky, zebry a ťavy.

Triedy III.A a I. ND sa peši presunuli k Dolnej bráne, kde začala prehliadka mesta s pani sprievodkyňou. Detailne nám popísala všetky pamiatky mesta. Najviac sme sa tešili na stavbu vrcholnej gotiky, dominantu Košíc, Dóm svätej Alžbety. Kostol sme videli aj zvnútra, ukrýva vzácny interiér. Potom sme navštívili Severnú vežu Dómu sv. Alžbety, ktorá ponúka krásne výhľady na mesto.

Učarovala nám spievajúca fontána, ktorá sa nachádza medzi košickým štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety. Pri hraní hudby je striekanie vody a farebné osvetlenie fontány regulované na základe tónov hrajúcej hudby. V repertoári má takmer sto piesní, ktoré spríjemňujú obyvateľom mesta i turistom chvíle strávené v metropole východu. Neskôr sme navštívili aj Dolnú bránu, presnejšie jej podzemie, v ktorom sa nachádza unikátne archeologické múzeum. Tešili sme sa aj na Halmiho dvor, ktorý je vďaka dáždnikom momentálne jedným z najkrajších a najpútavejších dvorov v Košiciach. Ochutnali sme sa aj skvelú zmrzlinu. Ak budete v Košiciach, určite sa zastavte v zmrzlinárni Arthur.