• Prednáška

• Dňa 27.04.2022 sa žiaci I.ND a II. ND zúčastnili prednášky, ktorú organizovala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Žiaci dostali informácie ohľadom registrácie v zdravotnej poisťovni, ktoré je potrebné po skončení štúdia. Na prednáške odzneli aj informácie o rôznych benefitoch, ktoré poisťovňa ponúka. Prezentovali aplikáciu Peňaženka zdravia, ktorú môžu využívať vo svojom mobilnom telefóne. Na základe tejto aplikácie si môžu žiaci uplatňovať rôzne výhody.

• Praktická maturitná skúška

• Pri vyslovení slova ,,maturita“, si každý z nás predstaví skúšky, ktoré pre mladého človeka znamenajú odrazový mostík do reálneho života. Okrem teoretických vedomostí sa žiaci každoročne testujú aj z praktických skúseností vo svojom odbore. Výnimkou nebol ani tento školský rok. V škole sa konala praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky. Žiaci študijného odboru spoločné stravovanie absolvovali obhajobu vlastného projektu, na ktorom pracovali počas celého školského roka. Praktickú časť maturitnej skúšky majú teda naši žiaci už úspešne za sebou.

• Zručnosti žiakov - Flambovanie

• Je to spôsob dokončenia jedla alkoholom, ktorý zapálime. Flambovanie znamená aromatizovať jedlo alkoholom. Takto upravený pokrm sa podáva pri slávnostných príležitostiach a v luxusných reštauráciách. Flambovať môžeme - ovocie, múčniky, kávu a rôzne druhy tepelne upraveného mäsa.

• Zručnosti žiakov - Tranšírovanie kurčaťa

• Tranšírovanie - je odvodené od slova trancheur, čo znamená odkrojiť, odrezať, odseknúť. Podstatou je krájanie, delenie, vykosťovanie hydiny, jatočného mäsa, rýb, kôrovcov ale i krájanie, delenie ovocia.

• Dnes je 22. apríl – Svetový deň Zeme

• Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Preto je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť poklady Zeme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na našej planéte.

Aj naši žiaci priložili ruku k dielu, vyčistili okolie školy (Dom odborov) . Nastúpila naša „Rýchla rota Chipa a Dala“ :)

• Raňajky na Straníku

• Dňa 21.04.2022 sme absolvovali s triedami II.A a I. ND účelové cvičenie. V skorých ranných hodinách sme sa dopravili s MHD do obce Zástranie. Odtiaľ sme už pešo vyšliapali na vrch Straník, ktorý je vzdialený od Žiliny 6 km. Prístup k nemu je možný po žltej turistickej značke. Straník je známy svojím vysielačom a čarovným výhľadom. Je to ideálny kopec pre milovníkov paraglidingu. Zo Straníka sú krásne výhľady na Malú Fatru, vodné dielo Žilina a okolité obce. Dokonca môžete dovidieť aj na malinké Strečno. Po zdolaní kopca sme sa posilnili výdatnými raňajkami. Potom sme spolu so žiakmi určovali nadmorskú výšku orientačných bodov.  Spoznávali sme okolitú prírodu a pohoria. Naše účelové cvičenie bolo spestrené partiou paraglidingu. Na vlastné oči sme mohli pozorovať ich prípravu až po samotné vzlietnutie. Bolo to veľmi zaujímavé. Na konci účelového cvičenia sme dbali aj na čistotu prírodného prostredia. Všetky odpadky v okolí sme vyzbierali a vyhodili do smetného koša. Počasie nám prialo, užili sme si krásny aprílový deň v prírode.

• Žilina to dokázala!

• Naš partner - Vlci Žilina sa stal víťazom Tipos Slovenskej hokejovej ligy (SHL) 2021/2022. V stredajšom šiestom dueli finále play-off vyhrali na ľade HK VITAR Martin 3:2 po predĺžení a v celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy. „Vlci“ nadviazali na skvelú základnú časť SHL, ktorú suverénne vyhrali. V play off postupne vyradili Modré krídla Slovan, Topoľčany a napokon aj Martin. Napravili si tak chuť po vlaňajšom finále, v ktorom nestačili na Spišskú Novú Ves (1:4 na zápasy) a zavreli sa im dvere do extraligy.

GRATULUJEME

zdroj: https://vlcizilina.hockeyslovakia.sk/sk/

• Veľkonočná kreatívna dielňa

• Pri príležitosti blížiacich sa veľkonočných sviatkov sme pre našich žiakov pripravili súťaže v zdobení kraslíc, pletení korbáčov a vo výrobe veľkonočných pozdravov. Žiaci opäť predviedli svoju nápaditosť a tvorivosť. Porota vybrala najkrajšie výtvory v každej kategórii. No víťazom bol každý, kto sa zúčastnil, pretože najväčším ocenením pre každého bola jeho poctivo vyrobená veľkonočná dekorácia.

Výsledky:

Najkrajší pozdrav: Viktória Planková, I.ND

Najkrajšia kraslica: Natália Babušíková, II.ND

Najkrajší korbáč: Timotej Roman, III.A, Matej Tavač, I.A

Všetkým prajeme veselú Veľkú noc.

• Spoznávame štúrovskú generáciu

• Žiaci nadstavbového ročníka prezentovali na hodinách slovenského jazyka a literatúry štúrovskú generáciu. Pripravili si pútavé prezentácie, ktoré prezentovali svojim spolužiakom. Obohatili svoje vedomosti novými poznatkami o Slovákoch, ktorí bojovali aj proti nevzdelanosti. Zakladali nedeľné školy, vzdelávacie spolky, bojovali za svojbytnosť Slovenského národa. Bola to generácia ušľachtilých mladých mužov, ktorí boli zapálení pre blaho svojho národa.

Informačno-komunikačné technológie sú už bežnou súčasťou vzdelávania na škole. Sú vynikajúcim spôsobom, ako vylepšovať a zefektívňovať prácu na hodinách

• Stáž v Prahe

• Náš žiak Martin Plánka absolvoval cez víkend zahraničnú stáž v Prahe.  V spolupráci s Ladislavom Floreánom, privátnym šéfkuchárom, pripravoval degustačné menu pre hostí. Rozpečený lokálny ovčí bio syr s pomaly pečenou červenou repou, chrenovou penou a pečenými lieskovcami. Steak z nízkej roštenky podávaný s mrkvovým pyré, variáciou kapusty a omáčkou demi-glace. Grilovanú cuketu so salsou z pečených paprík, marinovanými cherry paradajkami, údenými mandľami a bazalkou.