• Podpora etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách

• Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v septembri vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí na poskytnutie finančných prostriedkov na rozvojové projekty škôl na podporu etického správania sa a hodnotového vzdelávania sa. Naša škola sa zapojila do tejto výzvy s projektom a bola úspešná. Náš projekt je zameraný na rozvoj kritického myslenia,  podporu mediálnej gramotnosti a na boj proti dezinformáciám. Projekt sme rozdelili na tri fázy.

V prvej fáze bude prebiehať takzvané rovesnícke vzdelávanie, žiaci budú aktívne zapojení do projektu, budú sa navzájom vzdelávať. Je to proces neformálneho vzdelávania, ktorý dáva mladým ľuďom sebadôveru a nezávislosť.

V druhej fáze by žiaci rozvíjali svoje kritické myslenie prostredníctvom spoločenských hier a interaktívnych aplikácií, hravou formou sa budú vzdelávať.  V tejto fáze budú učitelia náuky o spoločnosti učiť žiakov. Učitelia absolvujú odbornú prípravu - workshopy a webináre zamerané na problematiku boja proti dezinformáciám a podpory  digitálnej gramotnosti.

Tretiu poslednú etapu budú zastrešovať odborníci z praxe, ktorí prehĺbia vedomosti a zručnosti žiakov a prepoja ich s praxou. Žiaci budú robiť prieskum v rodine. Do projektu zapoja svoje okolie, rodinu, kamarátov. Budú zisťovať, z akých zdrojov čerpajú informácie a či sa vedia orientovať v obrovskom množstve informácií. Nakoniec so žiakmi zorganizujeme exkurziu do redakcie spravodajstva niektorého printového média, televízie alebo rádia. Žiaci uvidia celý proces spracovania informácií a ich overovanie.
          Všetky nadobudnuté znalosti žiaci využijú pri tvorbe špeciálneho vydania školského časopisu, ktorý bude odrážať celý projekt. Aktívne budú participovať  na redakčnej činnosti, vyhodnotia prieskum a zhodnotia spolu s pedagógmi dopad projektu. Veľmi sa tešíme.