• Dokumenty školy

          • Školský poriadok

          •  

             

             

            ŠKOLSKÝ PORIADOK

            Súkromná stredná odborná škola

            Dom odborov Antona Bernoláka 51 blok B, 010 01 Žilina

             

             

            Názov školy:

            Súkromná stredná odborná škola Dom odborov Antona Bernoláka 51blok B, 010 01 Žilina

            Číslo výtlačku:

            1

            Meno a funkcia  spracovateľa:

            Mgr. Ľuboslava Hrnčiarová

            poverená  riadením školy

            Dátum vypracovania:

            29. 01. 2024

            Podpis spracovateľa:

             

            Dátum schválenia pedagogickou radou:

            30. 01. 2024

            Dátum schválenia radou školy:

            31. 01. 2024

            Rok vydania:

            2024

            Platnosť dokumentu:

            od 01. 02. 2024 do vypracovania nového Školského poriadku školy alebo jeho revidovania/aktualizácie

                                                                                                          

            školský rok: 2023/2024

             

             

                                                                  Mgr. Ľuboslava Hrnčiarová

            poverená riadením školy

             

            Čl. I

            Úvodné ustanovenie

             

            Školský poriadok bol vypracovaný v zmysle zákona MŠVVaŠ SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v súlade s príslušnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a je súčasťou taxatívne vymedzenej povinnej pedagogickej dokumentácie školy v súlade s § 11 ods. 3 písm. n) školského zákona.

            Školský poriadok je vnútorným dokumentom školy, ktorý predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu žiakov, ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov i ostatných zamestnancov školy.

            Školský poriadok zohľadňuje špecifické podmienky Súkromnej strednej odbornej školy Dom odborov A. Bernoláka 51 blok B, 010 01 Žilina s prihliadnutím na požiadavky a potreby zákonných zástupcov a zriaďovateľa a je vypracovaný v súlade s princípmi sledovania najlepších záujmov žiakov a ich optimálneho rozvoja.

            Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti uvedené v § 153 ods. 1 písm. a) až d) školského zákona.

            Školský poriadok bol odsúhlasený na pedagogickej rade, prerokovaný a schválený Radou školy.

            Škola poskytuje teoretické a praktické vyučovanie organizované dennou formou štúdia.

            V zmysle Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov založenú na princípoch uvedených v § 3 školského zákona a to v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania podľa § 4 uvedeného zákona a dodržiava práva žiakov a ich zákonných zástupcov. Dbá na dodržiavanie povinností žiakov a zákonných zástupcov žiaka podľa § 144 školského zákona.

            Okrem toho sa škola zameriava na starostlivosť o zdravý vývoj žiakov, podporu záujmovej činnosti žiakov, spoluprácu so zákonnými zástupcami žiaka, spoluprácu so štátnou správou, s miestnou samosprávou a samosprávnymi orgánmi školy.

            Žiak Súkromnej strednej odbornej školy Dom odborov A. Bernoláka 51 blok B, Žilina sa dobrovoľne rozhodol študovať na tejto škole a preto je povinný riadiť sa jej školským poriadkom a ostatnými pravidlami. Zaväzuje sa riadne dochádzať do školy, riadiť sa zásadami ľudskej morálky, humanizmu, demokracie, tolerancie. Plniť si všetky povinnosti, ktoré pre neho vyplývajú zo všeobecne platných nariadení, školského, vyučovacieho a klasifikačného poriadku školy.

            Škola garantuje rovnosť a spravodlivosť pre všetkých žiakov a zabezpečenie zdravej študijnej atmosféry, upravuje podrobnosti práv a povinností žiakov, ich zákonných zástupcov a plnoletých žiakov v škole, obsahuje vnútorný režim a prevádzku školy, podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, pred prejavmi diskriminácie, násilia. Sú v ňom zakotvené podmienky zaobchádzania s majetkom školy zo strany žiakov, pravidlá hodnotenia výsledkov vzdelávania žiakov, a to podľa Metodického pokynu č. 8/2009-R zo 14. mája 2009 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl.     

            Cieľom školy je vychovať absolventov, ktorí získajú všeobecný a odborný vzdelanostný základ, sociálne, kultúrne a občianske kompetencie a kľúčové spôsobilosti na vykonávanie

            zvoleného odboru.

            Žiaci majú nárok  na vzdelanie podľa školského zákona, ktoré má smerovať k rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a slobodám, na vzdelanie v materinskom jazyku.

            Školský poriadok je dostupný na verejne prístupnom mieste v škole, preukázateľným spôsobom s ním riaditeľ školy oboznámil zamestnancov, žiakov a o jeho vydaní a obsahu informuje zákonných zástupcov žiakov.

             

            Súčasťou školského poriadku je podpisový hárok žiakov s ich podpisom o oboznámení so školským poriadkom, ktorý je uložený u triedneho učiteľa, ako aj podpisový hárok pedagogických, odborných a ostatných zamestnancov školy s ich podpisom o oboznámení so školským poriadkom. Podpisový hárok zamestnancov školy je prílohou školského poriadku.

             

            Čl. II

            Výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov

            Pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými, odbornými a ďalšími zamestnancami SSOŠ školy

             

            Práva žiakov

            Každý žiak má právo:

            1. Na rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu.

            2. Na bezplatné vzdelanie zaručené Ústavou Slovenskej republiky.

            3. Vzdelávanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku.

            4. Na objektívne a spravodlivé hodnotenie a klasifikáciu.

            5. Dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia a klasifikácie, vedieť čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom sa bude hodnotiť.

            6. Bezplatné zapožičanie učebníc poskytnutých škole bezplatne Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

            7. Na kvalitnú výučbu vo zvolenom študijnom (učebnom) odbore pri dodržiavaní základných pedagogických dokumentov a príslušných právnych noriem zameraných na vývoj osobnosti, rozvoj talentu, rozumových a fyzických schopností s rešpektovaním individuality jednotlivca.

            8. Podieľať sa na realizácii výchovno-vzdelávacej činnosti a na živote v škole.

            9. Mať možnosť vytvorenia orgánov žiackej rady a možnosť aktívneho a otvoreného dialógu s triednym učiteľom a vedením školy.

            10. Voliť a byť volený do rady školy, ak je plnoletý,  pracovať v nich a ich prostredníctvom sa obracať na riaditeľa školy, ktorý je povinný zaoberať sa stanoviskami a vyjadreniami žiakov.

            11.Vyjadrovať sa ku všetkým rozhodnutiam týkajúcich sa podstatných zmien v ich vzdelávaní.

            12. Na ochranu zdravia a bezpečnosť pri vyučovaní, na vhodné pracovné prostredie, t.j. osvetlenie, teplota v miestnosti, vlastný pracovný priestor.

            13. Na dodržiavanie psychohygienických noriem (dĺžka vyučovania a prestávky).

            14. Na ochranu pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z

            postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.

            15. Na slobodu prejavu v súlade so svojím presvedčením a názorom, ktorý môžu vyjadrovať ústne alebo písomne, pri tom však musia byť rešpektované práva a povesť iných a chránená národná bezpečnosť, verejný poriadok, zdravie a morálka. Žiadny prejav nesmie byť vulgárny ani urážlivý a musí byť v súlade s etickými normami. Písomný prejav musí byť podpísaný. 

            16. Na slobodu myslenia, svedomia, na svoju česť a povesť, na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru a národnostnej príslušnosti. 

            17. Na ochranu pred telesným alebo duševným násilím, urážkami, zneužívaním, zanedbávaním, trýznením alebo vykorisťovaním, na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti sexuálnemu násiliu.

            18. Na slušné zaobchádzanie zo strany vyučujúcich zamestnancov školy. Disciplína sa musí zabezpečovať spôsobom zlučiteľným s ľudskou dôstojnosťou žiakov. Zakázané sú všetky druhy telesných trestov.

            19. Na odpočinok a voľný čas.

            20. Odmietnuť úlohu alebo prácu, ktorá by bola v rozpore so školským poriadkom, učebnými osnovami, internými predpismi, ktorá by ohrozovala zdravie či bezpečnosť žiaka alebo inej osoby,  telesný alebo duševný vývoj, mravný alebo sociálny rozvoj.

            21. Na ochranu pred narkotikami, drogami, alkoholom a psychotropnými látkami.

            22. Právo na ochranu a pomoc – žiak má právo na kompetentný dozor zo strany pedagogických zamestnancov, na ochranu pred šikanovaním.

            23. Žiak má právo na spravodlivý proces – žiakovi sa musí umožniť, aby mohol byť vypočutý. Keď mu hrozia sankcie z porušovania školského poriadku, aby sa mohol k veci slobodne vyjadriť a obhájiť. Nemôže byť nútený vypovedať a priznať vinu. Platí prezumpcia neviny.

            24. Ak žiak mladší ako 18 rokov je podozrivý zo spáchania trestného činu, má právo na okamžité a priame informovanie rodičov alebo zákonných zástupcov. Má právo na neporušovanie Všeobecnej deklarácie ľudských práv a Dohovoru o právach dieťaťa prijatých a schválených OSN 20. XI. 1959.

            25. Má právo obrátiť sa na triedneho učiteľa, majstra odbornej výchovy a následne na vedenie školy, ak sa domnieva, že došlo k porušeniu jeho práv.

            26. Má právo byť informovaný o službách pedagogicko-psychologickej poradne a o úlohe výchovného poradcu.

            27. Podľa zákona má právo na ochranu osobných údajov pred ich neoprávneným šírením

            alebo zneužívaním. Získavanie informácií o týraní alebo ohrození žiaka sa nepovažuje za

            neoprávnené zasahovanie do súkromia.

            28. Žiaci so zdravotným znevýhodnením a špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení a klasifikovaní so zohľadnením stupňa ich postihnutia (týka sa predmetov, v ktorých sa postihnutie prejavuje).

            29. Žiakovi nemožno znížiť známku zo správania a ani iného vyučovacieho predmetu, pokiaľ sú rušivé a neadekvátne prejavy jeho správania v škole, prípadne nedostatočné učebné výsledky, dôsledkom zdravotného postihnutia.

            30. Na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný   stav  v rozsahu ustanovenom zákonom.

            31.Na individuálne vzdelávanie v prípade mimoriadneho nadania, sociálneho alebo zdravotného znevýhodnenia za podmienok stanovených zákonom č. 245/2008 Z. z. podľa § 24 na požiadanie o oslobodenie z vyučovania na základe lekárskeho dokladu. 

            32.  Na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,  o učebnom pláne, o formách vyučovania, o spôsobe ukončovania štúdia.

            33. V jednotlivých vyučovacích predmetoch byť poučený o ich obsahu, požiadavkách a spôsobe klasifikácie. 

            34. Na odôvodnenie klasifikácie vyučujúcim, jej objektívnosť a nezaujatosť. 

            35. Na konci prvého alebo druhého polroka školského roka najneskôr do troch dní po klasifikačnej porade písomne požiadať riaditeľa školy o komisionálne preskúšanie, ak nesúhlasí s klasifikáciou učiteľa daného predmetu. (u neplnoletých žiakov žiadajú ich zákonní zástupcovia).

            36. Podľa vlastného záujmu má právo zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti, po výbere má povinnosť ich navštevovať.

            37. Na bezplatné služby knižnice.

            38. Na náhradu cestovných, stravných a ubytovacích nákladov pri reprezentácii školy na súťažiach.

            39. Na náhradu škody, ktorá mu vznikla pri výchove a vzdelávaní alebo v priamej súvislosti s nimi v zmysle platnej legislatívy. 

            40. Na podanie ústnej sťažnosti riaditeľovi školy alebo písomnej sťažnosti zákonného zástupcu, ak boli porušené jeho práva.

            41. Organizovať mimo vyučovacie činnosti (príprava imatrikulácií,  športové turnaje), pričom aktivity nesmú byť zamerané proti záujmom školy a rešpektujú požiadavku riaditeľa školy, t.j. týždeň dopredu musia žiaci odovzdať písomný plán predbežného zabezpečenia dozoru na akcii. Ak sú požadované priestory školy voľné a je zabezpečený dozor (pedagóg, rodič, osoba staršia ako 18 rokov), riaditeľ školy dá súhlas na organizovanie aktivity. 

            42. Na lekárske vyšetrenie počas vyučovania, pokiaľ ho nemožno uskutočniť v inom čase.

            Zároveň majú povinnosť žiadať o uvoľnenie na vyšetrenie lekárom od vyučujúceho, resp. od triedneho učiteľa alebo od zastupujúceho učiteľa, prípadne od vedenia školy.

            43. Mať pre svoju publikačnú a informačnú činnosť rady študentov vyčlenenú nástenku v budove školy. 

            44. Byť chránený školou v prípade upozornenia na negatívne javy, najmä zastrašovanie, vydieranie a iné formy násilia. 

            45. Obracať sa s pripomienkami či námetmi na zlepšenie činnosti školy na triedneho učiteľa, na vyučujúcich, vedenie školy, radu školy, na žiacku školskú radu či na radu rodičov.

            46. V prípade nesúhlasu s rozhodnutiami pedagógov odvolať sa proti nim u riaditeľa školy. V prípade nesúhlasu s rozhodnutím riaditeľa školy sa môžu žiaci alebo ich zákonní zástupcovia odvolať na zriaďovateľa školy. 

            47. Byť oboznámení na triednickej hodine so Školským poriadkom  a zároveň majú povinnosti dodržiavať všetky ustanovenia pre žiakov. 

            48. Žiak má právo v zmysle zákona NR SR č. 18/2018 o ochrane osobných údajov na ich ochranu a v zmysle ustanovenia § 14 zákona má právo dať súhlas – nesúhlas na zverejňovanie údajov súvisiacich s jeho osobou.   

             

            Povinnosti a pravidlá správania sa neplnoletých/plnoletých žiakov

            1. Žiak je povinný dochádzať do školy včas a byť v škole najneskôr 10 minút pred prvou vyučovacou hodinou. Každý neskorý príchod žiaka na vyučovaciu hodinu alebo skorší odchod z vyučovania je zaznamenaný v elektronickej triednej knihe.

            2. Žiak je povinný dochádzať do školy pravidelne a zúčastňovať sa všetkých povinných predmetov, osvojovať si vedomosti a zručnosti.

            3. Neskorý bezdôvodný príchod na prvú vyučovaciu hodinu je porušením školského poriadku žiakom. Je dôvodom na neospravedlnenú absenciu a po individuálnom posúdení triednym učiteľom aj na zníženie známky zo správania v súlade so školským poriadkom.

            4. Žiak je povinný byť v škole vhodne a čisto oblečený a upravený (bez akejkoľvek pokrývky hlavy), chrániť vlastné zdravie aj zdravie iných, dbať na čistotu a poriadok, šetriť školské zariadenie, pracovné a učebné pomôcky a učebnice. Poškodenie a stratu školských predmetov je povinný žiak uhradiť.

            5. Po príchode do školy je žiak povinný sa prezuť, nosiť vhodnú obuv. V opačnom prípade, ak dôjde k úrazu, bude sa to považovať za porušenie pravidiel bezpečnosti zo strany žiaka. Za vhodnú obuv – prezuvky sa nepovažujú tenisky, topánky na vysokých podpätkoch, poškodená obuv a pod. Na uschovanie topánok, odevov sa používajú šatňové skrinky na chodbách. Na cvičenie používajú obuv s bielou podrážkou.

            6. Žiak nenosí do školy a nesmie si odkladať v šatni ani v triede cenné veci a väčšie sumy peňazí. Za ich stratu škola neručí.

            7. Žiak je povinný rešpektovať pedagogických a iných zamestnancov školy. Plniť ich pokyny.

            8. Žiaci udržiavajú učebňu, školskú tabuľu a učiteľskú katedru v náležitom poriadku. Zodpovedajú za čistotu a poriadok i na pracovisku odborného výcviku a šetrne zaobchádzajú so školským majetkom.

             

            Povinnosti a správanie sa žiakov počas vyučovania

            1. Na každú vyučovaciu hodinu, resp. na odborný výcvik žiak prichádza včas a pripravený so všetkými pomôckami potrebnými podľa rozvrhu hodín.

            2. V prípade, že si žiak opakovane bez vážnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo znížená známka zo správania.

            3. Po zazvonení na vyučovaciu hodinu sedí žiak na mieste určenom triednym učiteľom podľa

            zasadacieho poriadku. Po vstupe učiteľa do triedy, ako aj jeho odchode z triedy, žiak zdraví postavením sa.

            4. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad, odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje, nepoužíva mobilný telefón ani iné nepovolené technické pomôcky.

            5. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo spýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.

            6. Na pracovisko praktického vyučovania prichádza včas, oblečený do pracovného oblečenia a obuvi, používa predpísané osobné ochranné prostriedky. Rešpektuje pokyny majstra odborného výcviku alebo inštruktora, riadi sa organizáciou práce na odbornom výcviku a dodržiava bezpečnostné predpisy, protipožiarne predpisy a predpisy na ochranu životného prostredia.

            7. Triedu, učebňu, telocvičňu, športovisko a pracovisko praktického vyučovania môže opustiť len so súhlasom vyučujúceho, majstra odbornej výchovy alebo inštruktora.

            8. Pri vstupe dospelej osoby do triedy a pri jej odchode sa pozdraví postavením sa.

            9. Ak sa žiak nepripravil na vyučovanie, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.

            10. Ak majú žiaci vyučovanie v telocvični (telesnú výchovu), vezmú si svoje osobné veci, cvičebný úbor a disciplinovane čakajú pred triedou na učiteľa.

            11. Na hodiny telesnej výchovy sa žiak prezlieka do čistého telocvičného úboru podľa pokynov učiteľa telesnej výchovy. Ak je žiak oslobodený z telesnej výchovy je povinný sa na hodinách naďalej zúčastňovať s výnimkou, ak sa TV uskutočňuje prvú/poslednú hodinu kedy môže byť na žiadosť rodiča/zákonného zástupcu žiaka a  so súhlasom riaditeľa školy uvoľnený z vyučovania.

            12. Ak žiak nemôže na hodine telesnej výchovy cvičiť prinesie doklad od lekára, prípadne ospravedlnenie od rodiča.

            13. Žiak je povinný dať podpísať zákonnému zástupcovi známky v elektronickej žiackej knižke alebo študijnom preukaze.

            14. Žiak je povinný počas neprítomnosti na hodine využiť pomoc spolužiakov, prípadne vyučujúcich, prekonzultovať prebratú látku a doučiť sa ju. Povinnosťou žiaka je priebežne sa informovať o prebratej látke a doučiť sa ju aj počas dlhodobej neprítomnosti v škole.

            15. Žiak nesmie manipulovať s elektronickou triednou dokumentáciou (triedna kniha, klasifikačný záznam) a prepisovať v nich údaje.

            16. Počas vyučovacej hodiny sústredene pracuje, neruší nevhodným správaním spolužiakov a vyučujúcich, nemôže klásť sabotujúce otázky.

            17. Počas vyučovania žiak rešpektuje a plní pokyny každého vyučujúceho, správa sa slušne a

            zdvorilo ku všetkým zamestnancom školy, s prípadnými problémami sa obracia na svojho triedneho učiteľa alebo majstra odborného výcviku.

            18. Žiak je zodpovedný za svoje výchovno-vzdelávacie výsledky počas štúdia, preto je povinný dodržiavať okrem školského poriadku aj spoločenské pravidlá správania sa.

            19. Z učebne alebo telocvične môže odísť spolu s ostatnými spolužiakmi len so súhlasom vyučujúceho.

            20. Po ukončení vyučovania je žiak povinný urobiť si poriadok vo svojej lavici alebo na svojom pracovnom mieste.

            21. Vyučovanie sa končí poslednou vyučovacou hodinou. Potom sa v budove školy žiaci nemôžu zdržiavať. Výnimky povoľuje len riaditeľ školy.

            22. V elektronickej triednej knihe vyučujúci zaznamenáva všetky porušenia a previnenia žiaka voči školskému poriadku.

            23. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a zamestnancov školy.

            24. Žiak počas vyučovania má zakázané demonštrovať prejavy intimity, sexuálneho správania v čase vyučovania voči spolužiakom aj učiteľom.

            25. Žiak sa nemôže zdržiavať pridlho na toalete.

            26. Každý žiak má povinnosť dbať o svoj zovňajšok.

            27. Počas vyučovacej hodiny a hodín odborného výcviku musí mať žiak mobil vypnutý a odložený v taške alebo na určenom mieste vyučujúcim/majstrom Odborného výcviku.

            28.  Žiaci udržiavajú učebňu, školskú tabuľu a učiteľskú  katedru v  náležitom poriadku. 

            Správanie žiakov počas prestávok

            1. Prestávky sú určené najmä na oddych, prípravu pomôcok na ďalšiu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny a stravovanie.

            2. Voľný čas cez prestávky žiak trávi v súlade so školským poriadkom. Nevychádza z areálu školy s výnimkou obedňajšej prestávky. Ak to vyplýva z rozvrhu hodín, využije čas počas prestávky na presun do telocvične.

            3. Malé prestávky trávia žiaci v učebniach, veľkú prestávku môžu využiť na kúpu občerstvenia v priestoroch školy (reštaurácia) i v prevádzkach v jej okolí.

            4. Žiaci, ktorí majú vyučovanie v odborných učebniach, čakajú na vyučujúceho v priestore pred učebňou bez aktoviek, jedla a pitia. Do odborných učební vchádzajú spolu s vyučujúcim, ktorý po skončení vyučovacej hodiny opúšťa učebňu posledný a učebňu zamyká.

            5. Žiaci, ktorí majú vyučovanie v inej budove ako je budova školy, sa počas prestávky presúvajú s vyučujúcim.

            6. Počas prestávok sa žiak riadi pokynmi dozoru a dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia svojich spolužiakov.

            7. Z prestávok sa žiaci vracajú do tried 3 minúty pred začiatkom vyučovacej hodiny.

             

            Povinnosti týždenníka v triede

            Triedny učiteľ určí každý týždeň 2 žiakov z triedy za týždenníkov a ich mená zapíše do triednej knihy. Určení týždenníci v každej triede, ktorí vykonávajú týždennú službu musia byť prítomní v triede 15 minút pred začatím vyučovania (aspoň jeden z nich).

            Týždenníci vykonávajú tieto úlohy, plnia tieto povinnosti:

            1. Pripravujú pred vyučovacou hodinou všetky potrebné učebné pomôcky, tabuľu a kriedu.

            2. Nahlasujú vyučujúcemu neprítomných žiakov.

            3. Starajú sa o čistotu tabule a dohliadajú na poriadok v triede počas vyučovania i po jeho skončení.

            4. Počas prestávok vetrajú triedu.

            5. Nahlasujú v zborovni alebo riaditeľovi školy neprítomnosť vyučujúceho na vyučovaní 10 minút po zazvonení.

            6. Po skončení vyučovania skontrolujú poriadok v triede, očistia tabuľu, pozatvárajú okná, zhasnú svetlá.

            7. Nahlasujú poškodenia majetku triednemu učiteľovi alebo riaditeľovi školy.

             

            Odchod žiakov zo školy

            1. Po skončení vyučovania sú žiaci povinní vyčistiť lavice, vyložiť stoličky a za dozoru vyučujúceho, ktorý bol na poslednej vyučovacej hodine, opustiť triedu. Vyučujúci opúšťa    triedu posledný.

            2. Počas vyučovania nesmie žiak opustiť budovu školy bez písomnej priepustky od triedneho učiteľa v slovníku na to určenom resp. v žiackej knižke na základe žiadosti rodiča. V prípade neprítomnosti  triedneho učiteľa priepustku podpíše riaditeľ.

            3.Každý žiak je povinný si zriadiť slovník na zapisovanie priepustiek, potvrdení od lekára, potvrdení od rodičov, oznámenia rodičom a iné oznámenia.

            4. Všetky doklady o ospravedlnení žiaka z vyučovania odovzdá  žiak triednemu učiteľovi,

            ktorý ich uchováva počas celého školského roka.

             

            Oslovenia, pozdravy a komunikácia

            1. Žiak oslovuje všetkých zamestnancov školy pán, pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého zamestnanca.

            2. Ku spolužiakom sa správa priateľsky, oslovuje ich krstným meno.

            3. Nepoužíva vulgárne výrazy.

            4. Vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podnecovanie neprístojností a fyzické a psychické ubližovanie sa považuje za šikanovanie.

            5. Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi i za neprítomnosti učiteľa alebo medzi žiakom a učiteľom, sa považuje sa porušenie školského poriadku.

            6. Žiak má vždy vystupovať voči zamestnancom školy i spolužiakom slušne.

            7. Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom. Pri porušení tohto bodu je na riešenie prizvaný zákonný zástupca žiaka, prípadne polícia. Za opakované porušenie môže byť žiakovi navrhnuté jedno z výchovných opatrení.

             

            Správanie sa žiakov na verejnosti

            1. Žiak reprezentuje školu aj na verejnosti, preto je povinný slušne sa správať. Úctivo sa správa k svojim rodičom, súrodencom, priateľom i spolužiakom.

            2. Žiak je zdvorilý voči dospelým občanom, najmä chorým ľuďom, starším a ženám. Uvoľňuje im miesto v dopravných prostriedkoch.

            3. Správanie žiakov na verejnosti musí byť disciplinované, žiaci sa nesmú vulgárne vyjadrovať.

            4. Žiak nepožíva alkoholické nápoje ani iné omamné látky.

            5. Na cestách, uliciach i križovatkách dodržiava dopravné predpisy.

            6. Mimo vyučovania a mimo školských podujatí zodpovedajú v plnom rozsahu za žiakov rodičia, resp. ich zákonní zástupcovia.

             

            Ďalšie povinnosti žiakov

            1. Pravidelne chodiť do školy, systematicky sa vzdelávať, plniť zadané úlohy a pripravovať sa

            na vyučovanie. Osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a podľa nich sa správať. 

            2. Ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy.

            3. Neobmedzovať svojím správaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a

            vzdelávaní.

            4. Rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so záväznými právnymi predpismi a etikou.

            5. Konať tak, aby neohrozovali svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní. 

            6. Dodržiavať školský poriadok, vnútorné predpisy a pokyny školy na ochranu zdravia a bezpečnosti, s ktorými boli oboznámení.

            7. V školských budovách počas školských aktivít dodržiavať spoločenské normy slušného a kultúrneho správania sa, plniť pokyny pedagogických pracovníkov, lektorov a iných zamestnancov školy. 

            8. Riadiť sa rozvrhom vyučovacích hodín, sledovať zmeny na výveske školy a webovej stránke školy. Počas vyučovacej hodiny sústredene pracovať, nerušiť spolužiakov a vyučovací proces nevhodným správaním sa. 

            9. Sedieť  v lavici podľa zasadacieho poriadku najneskôr počas zvonenia, mať pripravené veci na vyučovanie. 

            10. Na vybavovanie administratívnych záležitostí využívať len úradné hodiny.

            11. Po skončení vyučovania pod dozorom vyučujúceho vyložiť stoličky, urobiť poriadok v laviciach a v ich okolí, rešpektovať pokyny týždenníkov a vyučujúceho. 

            12. V reštaurácii a v kuchyni rešpektovať pokyny MOV a personálu a správať sa k nim slušne a zdvorilo. 

            13. Nahlásiť triednemu učiteľovi akúkoľvek zmenu v databáze administratívnych údajov žiaka (zmena bydliska, mena a pod.).

            14. Žiaci do 16 rokov  nemajú navštevovať pohostinstvá  alebo také podujatia, kde sa    podávajú alkoholické nápoje, alebo hrajú  hazardné hry.     

            15. Poistiť sa proti úrazu v škole, pracovisku OVY a podujatí organizovaných školou.  Žiak má možnosť sa individuálne pripoistiť aj proti krádeži a strate.

             

            Zakázané činnosti žiakov

            Žiakom sú v škole počas vyučovania a prestávok, ale aj na akciách uskutočňovaných školou zakázané nasledovné činnosti:

            1. Fajčiť v priestoroch školy tabakové alebo elektronické cigarety, cigary, vodné fajky (Zákon o ochrane nefajčiarov č.337/2004 ) vrátane okolia školy a športovísk, na odbornom výcviku a pri všetkých akciách a činnostiach organizovaných školou.

            2. Prinášať do školy alebo na akcie organizované školou alkoholické nápoje,(aj nealkoholické pivo), iné zdraviu škodlivé látky, omamné látky, psychotropné látky, potraviny ktoré obsahujú alkohol, jedy alebo iné nebezpečné a škodlivé látky (prekurzory), používať ich v škole i mimo nej. V prípade podozrenia na požitie alkoholu alebo iných omamných a psychotropných látok bude škola ihneď informovať zákonného zástupcu žiaka, prípadne aj políciu, ak dôjde k poškodeniu majetku alebo zdravia.

            3. Prinášať do školy alebo na akcie organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie(zbrane, nôž, boxer) a veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní (videohry, kamery, fotoaparáty, farby v spreji) ako aj ostatné predmety uvedené v bode 10.

            4. Prinášať predmety a propagačný materiál narúšajúci mravnú výchovu, prípadne propagujúce násilie, rasizmus a fašizmus, intoleranciu k iným rasám.

            5. Hrať hazardné hry.

            6. Prinášať väčšie sumy peňazí, zlato, šperky, cenné predmety. Ak musí mať v škole výnimočne väčšiu sumu peňazí, odloží si ju počas vyučovania u triednej učiteľky.

            7. Manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy.

            8. Znečisťovať steny, ničiť zariadenie učební a sociálnych zariadení. Škody na inventári a zariadení spôsobené úmyselne alebo z nedbalosti odstráni žiak alebo jeho rodič, resp. zákonný zástupca na vlastné náklady, prípadne uhradí škodu v plnej výške (nadobúdaciu cenu podľa súčasných cenových relácií). Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy.

            9. Používať mobilný telefón, slúchadlá a iné zariadenia počas vyučovacích  hodín a v čase

            odborného výcviku, ktorými by porušoval zákon č.245/2008  Z. z. § 144, ods. 4, písm. a). 

            Žiak musí mať telefón vypnutý a môže ho používať len v nevyhnutných prípadoch po schválení vyučujúcim, cez prestávky alebo voľné hodiny tak, aby nerušil ostatných. Vyučujúci má právo počas vyučovania mobilný telefón žiakovi v prípade použitia odobrať a vrátiť mu ho po skončení vyučovacej hodiny.

            10. Prinášať do školy reprodukčnú techniku, MP3 a iné elektronické a technické prostriedky, ktoré si nevyžaduje vyučovací proces a používať ich počas vyučovania.

            11. Používať otvorený oheň, ak to nie je súčasťou vyučovacieho procesu.

            12. Prinášať do školy a používať varné kanvice, sendvičovače, nabíjačky batérií a iné elektrické spotrebiče, ktoré odoberajú elektrickú energiu zo siete v škole. Takéto konanie žiaka je prísne zakázané.

            13. V prípade porušenia zákazov vyššie uvedených, škola vyhradzuje vyučujúcemu právo odobrať vymenované technické prostriedky, elektrické spotrebiče alebo prostriedky ohrozujúce život a zdravie žiakovi a vrátiť mu ich po skončení vyučovania.

            14. Žiaci majú zakázané vykláňať sa z okien, vyhadzovať z okien papiere a iné odpadky, znečisťovať areál a okolie školy. Pri znečisťovaní okolia školy žiakom, bude vyučujúcim alebo inou osobou privolaná mestská polícia, ktorá môže uložiť blokovú pokutu za znečisťovanie verejných priestranstiev.

            15. Nie je dovolené prijímať akékoľvek návštevy počas vyučovania a prestávok. V mimoriadnych prípadoch môže návštevu zákonného zástupcu povoliť riaditeľ školy.

            16. Žiakom je prísne zakázané zverejňovať na internete zvukové alebo obrazové nahrávky zhotovené v škole alebo zo školského prostredia.

            17. Žiakom je zakázané po skončení riadneho vyučovania sa zdržiavať v priestoroch školy. Výnimkou sú len krúžky, prípadne mimoškolské akcie organizované školou pedagogickým dozorom a s informovaným súhlasom rodiča žiaka.

            18. Nie je dovolené nosiť do školy alebo na činnosti organizované školou reťaze a ozdobovať sa nimi.

            19. Nie je dovolené manipulovať s elektrickými spotrebičmi, manipulovať s poistkami hasiacich prístrojov.

            20. Nie je dovolené klamať, podvádzať, falšovať ospravedlnenky. V prípade porušenia zákazu škola má právo uložiť žiakovi zníženú známku zo správania resp. podmienečné vylúčenie zo štúdia. 

            21. Nie je dovolené sťahovať informácie z internetu a zároveň ich vydávať za vlastné.

            24. Nie je dovolené propagácia a činnosť politických strán a hnutí, reklamu, ktorá je v rozpore s princípmi a obsahom výchovy a vzdelávania.

            25.Nie je dovolené nosiť v priestoroch školy čiapky, šiltovky, kukly, kapucne a iným spôsobom zahaľovať identitu žiaka a tiež nevhodné oblečenie (myslia sa tepláky, roztrhané rifle, odevy s hanlivými nápismi).

             

             

             

             

             

             

            Práva a povinnosti zákonných zástupcov žiaka

            Práva zákonných zástupcov

            Zákonný zástupca žiaka má právo:

            1. Poznať zameranie školy, školský vzdelávací program a školský poriadok.
            2. Žiadať, aby sa v škole v rámci výchovy a vzdelávania poskytovali deťom informácie

            a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta, v súlade s princípmi a cieľmi výchovy.

            3. Byť informovaný o prospechu a správaní svojho dieťaťa a na písomnú informáciu od riaditeľa školy pri výraznom zhoršení prospechu alebo správania sa dieťaťa. 

            4. Majú právo na nahliadnutie do výročnej hodnotiacej správy.

            5. Právo na informácie a poradenskú pomoc školy v záležitostiach týkajúcich sa vzdelávania podľa školského zákona. 

            6. U detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo na vzdelávanie, ktorého obsah, formy a metódy zodpovedajú ich vzdelávacím potrebám a možnostiam, na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré uvedené vzdelávanie poskytuje a na poradenskú pomoc školy. 

            7. Zúčastňovať sa na činnosti školy a schôdzkach rodičov (rodičovské združenie).

            8. Požiadať učiteľa o konzultácie.

            9. Požiadať o odbornú radu vo výchove a vzdelávaní.

            10. Pri pochybnostiach požiadať o komisionálne preskúšanie z vyučovacieho predmetu.

            11. Písomne alebo osobne požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania a ospravedlniť jeho neprítomnosť na vyučovaní.

            12. Podať návrhy na zlepšenie práce školy.

            13. Spolupracovať s Radou rodičov a Radou školy.

            14. Voliť a byť volený do školskej rady a do školského výboru rodičov.

            15. Vyjadrovať sa ku všetkým rozhodnutiam týkajúcich sa podstatných záležitostí vzdelávania žiaka prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

            16. Požiadať o komisionálne preskúšanie dieťaťa a byť prítomný na komisionálnej skúške žiaka po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy. 

            17. Obrátiť sa s námietkou na príslušného pedagóga alebo na triedneho učiteľa, či riaditeľa školy, pokiaľ je presvedčený, že sú ich práva zo strany vyučujúceho porušované. 

            18. Zúčastňovať sa na akciách organizovaných školou. 

            19. Majú právo na slobodnú vôľu pri výbere školy pre svoje dieťa zodpovedajúcej jeho schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám, jeho vierovyznaniu a svetonázoru.

            Práva zákonných zástupcov sa vykonávajú v zmysle Zákona o rodine č. 36/2005 Z. z.

             

            Povinnosti zákonných zástupcov

            Zákonný zástupca žiaka je povinný:

            1. Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.

            2. Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.

            3. Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

            4. Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

            5. Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

            6. Zúčastňovať sa rodičovských združení.

            7. Kontrolovať žiacku knižku, študijný preukaz, internetovú žiacku knižku.

            8. Nedovoliť svojmu dieťaťu prinášať veci, ktoré nesúvisia s vyučovacím alebo výchovným procesom v škole.

            9. Nepovoliť svojmu dieťaťu nosiť veci, ktoré by ohrozovali jeho zdravie alebo zdravie iných.

            10. Bezodkladne oznamovať neprítomnosť dieťaťa na vyučovaní.

            11. Rodič je povinný neúčasť svojho dieťaťa ospravedlniť telefonicky vopred, ak vie o jeho neúčasti, alebo v deň neúčasti, najneskôr do druhého dňa neprítomnosti žiaka na vyučovaní. Po príchode žiaka na vyučovanie, musí jeho neprítomnosť doložiť písomne, najneskôr do troch dní.

            12. Nerušiť vyučovací proces.

            13. Zabezpečiť svojmu dieťaťu všetky potrebné (primerané) pomôcky na vyučovanie.

             

            Práva a povinnosti riaditeľa školy

             

            V zmysle Zákona NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

            Školu riadi riaditeľ, ktorý zodpovedá za:

             a) dodržiavanie štátnych vzdelávacích programov určených pre školu, ktorú riadi,

             b) vypracovanie a dodržiavanie školského vzdelávacieho programu a výchovného programu,

             c) vypracovanie a dodržiavanie ročného plánu ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov,

             d) dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré súvisia s predmetom činnosti školy,

             e) každoročné hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov,

             f) úroveň výchovno-vzdelávacej práce školy,

             g) rozpočet, financovanie a efektívne využívanie finančných prostriedkov určených na zabezpečenie činnosti školy,

             h) riadne hospodárenie s majetkom v správe alebo vo vlastníctve školy

            Riaditeľ strednej školy vykonáva štátnu správu v prvom stupni. Rozhoduje o:

             a) prijatí žiaka na štúdium na strednú školu,

             b) oslobodení žiaka od povinnosti dochádzať do školy,

             c) oslobodení žiaka od štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo ich častí,

             d) umožnení štúdia žiaka podľa individuálneho učebného plánu,

             e) povolení absolvovať časť štúdia v škole obdobného typu v zahraničí,

             f) prerušení štúdia,

             g) povolení zmeny študijného alebo učebného odboru,

             h) preradení žiaka na základnú školu počas plnenia povinnej školskej dochádzky,

             i) povolení opakovať ročník,

             j) uložení výchovných opatrení,

             k) povolení vykonať komisionálnu skúšku,

             l) priznaní štipendia,

             m) určení príspevku zákonného zástupcu žiaka na čiastočnú úhradu nákladov za starostlivosť poskytovanú žiakovi v škole,

             n) individuálnom vzdelávaní žiaka,

             o) vzdelávaní žiaka v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu.

            Ďalšie práva a povinnosti vedúcich pedagogických zamestnancov vymedzuje § 82 Zákonníka práce, zákon NR SR č. 317/2009 Z. z.  § 3 ods. 3, § 32 ods. 3, § 35 ods.9, § 52 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. a § 8 zákona NR SR č. 552/2003 Z. z.

             

            Práva a povinnosti pedagogického a odborného zamestnanca

             

            V zmysle Zákona NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov Čl. 1, §3

            (1) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má okrem práv ustanovených osobitnými právnymi predpismi pri výkone pracovnej činnosti právo na:

            a) zabezpečenie podmienok potrebných na výkon pracovnej činnosti, najmä na ochranu pred prejavmi násilia zo strany žiakov, zákonných zástupcov alebo iných osôb, ktoré majú dieťa zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, a zo strany ďalších fyzických osôb alebo právnických osôb,

            b) ochranu pred sociálno-patologickými prejavmi v správaní vedúcich pedagogických zamestnancov, vedúcich odborných zamestnancov, ďalších zamestnancov, zriaďovateľa, zákonných zástupcov, iných fyzických osôb alebo právnických osôb,

            c) ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pracovnej činnosti,

            d) účasť na riadení školy prostredníctvom osobného členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánoch,

            e) predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania,

            f) výber a uplatňovanie pedagogických metód, foriem, didaktických prostriedkov výchovy a vzdelávania a na výber odborných metód,

            g) profesijný rozvoj,

            h) objektívne hodnotenie výkonu pracovnej činnosti.

            (2) Neodborným zasahovaním do výkonu pracovnej činnosti je zásah do výkonu pracovnej činnosti fyzickou osobou, ktorá nie je vedúcim zamestnancom pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca alebo nemá postavenie kontrolného orgánu.

            (3) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má v súvislosti s výkonom pracovnej činnosti postavenie chránenej osoby.

            § 4

            (1) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec je povinný:

            a) chrániť a rešpektovať práva dieťaťa, žiaka a jeho zákonného zástupcu,

            b) zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave a výsledky odborných vyšetrení žiakov, s ktorými prišiel do styku,

            c) rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka s ohľadom na jeho schopnosti, možnosti, sociálne a kultúrne zázemie a odporúčania odborných zamestnancov,

            d) zdržať sa konania, ktoré vedie k porušovaniu práv ostatných zamestnancov,

            e) správať sa v súlade s Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (ďalej len „etický kódex“),

            f) podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie,

            g) usmerňovať a objektívne hodnotiť výchovu a vzdelávanie žiaka,

            h) podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu,

            i) udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie,

            j) absolvovať aktualizačné vzdelávanie,

            k) vykonávať pracovnú činnosť prostriedkami, metódami, formami a postupmi, ktoré zodpovedajú súčasným vedeckým poznatkom, hodnotám a cieľom školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu,

            l) poskytovať žiakovi a zákonnému zástupcovi poradenstvo a odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,

            m) pravidelne informovať žiaka a zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania,

            n) vykonávať dozor v triedach počas externej časti maturitnej skúšky,

            o) vykonávať činnosť predsedu skúšobnej komisie alebo člena skúšobnej komisie, p) vykonávať činnosť predsedu komisie alebo člena komisie pre komisionálne skúšky,

            q) vykonávať činnosť predsedu komisie alebo člena komisie pri ukončovaní výchovy a vzdelávania.

            (2) Povinnosti zachovávať mlčanlivosť môže pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca alebo fyzickú osobu, ktorá nevykonáva pracovnú činnosť a ide o skutočnosti, o ktorých sa dozvedela ako pedagogický zamestnanec alebo ako odborný zamestnanec pri výkone pracovnej činnosti, zbaviť

            a) zákonný zástupca žiaka,

            b) žiak, ktorý dovŕšil 18 rokov veku,

            c) ministerstvo školstva na žiadosť orgánov činných v trestnom konaní a súdov.

            Okrem týchto povinností sa na zamestnancov školy vzťahujú aj povinnosti podľa ustanovení: § 8 zákona č. 552/2003 Z. z., § 81 Zákonníka práce, pracovného poriadku školy.

             

            Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov

            s pedagogickými, odbornými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy

            • otvorenosť k participácii – aktívna spolupráca, dvojsmerná komunikácia, vzájomné využitie odborných poznatkov a skúseností pri výchove a vzdelávaní žiakov SOŠ, spolupracujúci, partnerský vzťah – kooperácia, vzájomná podpora a pomoc, vzájomná úcta, ľudskosť, tolerancia, ústretovosť vo vzájomných vzťahoch,
            • otvorenosť k rôznorodosti – rešpektovanie názorov, názorových odlišností, postojov, návrhov, riešení,
            • otvorenosť voči konfliktom – konflikty riešiť kompromisom, konsenzom, asertívne správanie, akceptácia spoločného riešenia problémov v záujme zúčastnených strán, empatia vo vzťahoch,
            • otvorenosť k reflexii – prijímanie spätnej väzby.

            Spoločné ustanovenia k právam a povinnostiam:

            • práva vyplývajúce so školského poriadku v zmysle zákona č. 245/2008 Z. z. sa zaručujú rovnako každému žiakovi v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelaní ustanovenou v zákone č. 365/2004 Z. z.o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon),
            • výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského poriadku musí byť v súlade s dobrými mravmi, nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého.

             

            Sťažnosti, oznámenia a podnety k práci školy sa podávajú u riaditeľa školy, ktorý ich v zákonnej lehote vyrieši, alebo postúpi vyšším orgánom v zmysle Vnútorného predpisu školy, ktorý je vydaný v súlade so zákonom NR SR č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach. Tento predpis upravuje postup pri podávaní, prijímaní, evidovaní, prešetrovaní a písomnom oznámení výsledku prešetrenia sťažnosti alebo prekontrolovania sťažnosti v Súkromnej strednej odbornej škole Dom odborov Antona Bernoláka 51 blok B, 010 01 Žilina.

             

            Článok III

            Prevádzka a vnútorný režim školy

             

            Prijímanie žiakov na vzdelávanie v strednej škole

            1. Nižšie stredné vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu pre druhý stupeň základnej školy alebo úspešným absolvovaním prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v strednej škole, do ktorého sa prijímajú žiaci z ôsmeho ročníka základnej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelávania je vysvedčenie s doložkou.

            2. Prijímacie skúšky do Strednej odbornej školy (ďalej len SOŠ) sú povinné s účinnosťou od 1. januára 2013. Podmienky prijímacieho konania stanovuje každoročne riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade a v rade školy a určí kritériá na prijatie uchádzačov.

            3. Uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača podáva prihlášku na štúdium prostredníctvom riaditeľa základnej školy do apríla príslušného školského roka. Uchádzač, ktorý nie je žiakom základnej školy, podáva prihlášku priamo strednej škole. Jeho prospech na prihláške potvrdzuje základná škola, ktorú navštevoval. Ak to nie je možné, pripojí k prihláške úradne osvedčené kópie vysvedčení.

            4. Uchádzač so zdravotným znevýhodnením pripojí k prihláške vyjadrenie všeobecného lekára o schopnosti študovať zvolený odbor štúdia. Zdravotné požiadavky na uchádzača príslušného odboru štúdia sú stanovené v školských vzdelávacích programoch.

            5. O prijatí uchádzača na SOŠ rozhoduje riaditeľ školy na základe výsledkov prijímacieho konania. Uchádzačovi, ktorý bol prijatý na štúdium, oznámi škola miesto, termín a spôsob zápisu na štúdium a doručí mu rozhodnutie o prijatí.

            6. Proti rozhodnutiu riaditeľa o neprijatí sa môže uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača odvolať v lehote piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

             

            Prijímanie žiakov na štúdium v SSOŠ upravujú Kritériá pre prijímacie konanie žiakov do 1. ročníka Súkromnej strednej odbornej školy Dom odborov Antona Bernoláka 51 blok B, 010 01 Žilina pre šk. rok 2024/2025, ktoré sú  zverejnené na webovej stránke školy.

             

            Plnenie povinnej školskej dochádzky

            1. Žiak, ktorý bol prijatý v priebehu plnenia povinnej školskej dochádzky do strednej školy, pokračuje v plnení povinnej školskej dochádzky až do jej skončenia na tejto škole.

            Žiaka, ktorý plní povinnú školskú dochádzku v strednej škole, možno preradiť do príslušného ročníka základnej školy, ktorú si zvolil zákonný zástupca, ak navštevuje prvý až štvrtý ročník osemročného vzdelávacieho programu v strednej škole, za podmienky:

            • ak sa mu nepovolí opakovať ročník,
            • na vlastnú žiadosť zákonného zástupcu.

            3. Povinná školská dochádzka je desaťročná. Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky.

            4. Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia absolvoval 10 rokov vzdelávania v školách (základná, stredná) alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.

             

            Individuálny učebný plán

            1. Žiak môže študovať v SOŠ aj podľa individuálneho učebného plánu (individuálne vzdelávanie). Individuálne vzdelávanie sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti žiaka na vzdelávaní v škole.

            2. Vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu môže povoliť riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka alebo zákonného zástupcu žiaka:

            • žiakovi s nadaním
            • zo zdravotných dôvodov
            • výborným športovcom – reprezentantom SR
            • podľa iných závažných dôvodov, najmä tehotenstva, materstva a pod.

            K žiadosti o povolenie individuálneho vzdelávania zo zdravotných dôvodov zákonný zástupca alebo plnoletý žiak priloží potvrdenie od odborného lekára.

            3. O povolenie vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu môže požiadať aj príslušný ústav, v ktorom bol žiak umiestnený podľa osobitného predpisu.

            4. Triedny učiteľ žiaka, v spolupráci s vyučujúcimi povinných vyučovacích predmetov v príslušnom ročníku, vypracuje pre žiaka individuálny učebný plán na príslušný školský rok. Individuálny učebný plán žiaka na príslušný školský rok schvaľuje riaditeľ školy.

            5. Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, vykonáva komisionálne skúšky z príslušného učiva každého povinného predmetu za každý polrok v termínoch určených riaditeľom školy. Pri rozhodovaní o komisionálnej skúške riaditeľ školy zohľadňuje zdravotný stav žiaka.

            6. Na základe výsledkov komisionálnej skúšky vydá škola vysvedčenie.

            7. Pri konaní komisionálnej skúšky sa uplatňuje článok 16 tohto školského poriadku.

            8. Povolenie individuálneho vzdelávanie žiaka riaditeľ školy zruší:

            • na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka alebo žiadosti plnoletého žiaka,
            • ak žiak na konci hodnotiaceho obdobia neprospel,
            • na návrh školskej inšpekcie.

             

             

            Organizácia vyučovania

            Organizácia školského roka

            1. Školský rok sa začína 1. septembra a končí sa 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roka.

            2. Školský rok sa člení na obdobie školského vyučovania, po ktorého skončení nasleduje

            obdobie školských prázdnin. Školské prázdniny môžu byť aj v období školského vyučovania.

            3. Obdobie školského vyučovania sa končí 30. júna príslušného kalendárneho roka, po ňom nasledujúce obdobie školských prázdnin, ktoré sa končí 31. augusta príslušného kalendárneho roka.

            4. Obdobie školského vyučovania sa člení na školské polroky. Prvý školský polrok sa končí 31. januára príslušného kalendárneho roka a druhý školský polrok sa končí 30. júna príslušného kalendárneho roka.

            5. V období školského vyučovania môže riaditeľ školy poskytnúť žiakom zo závažných dôvodov, najmä organizačných a prevádzkových, najviac päť dní voľna v školskom roku.

            6. Termíny prázdnin a ďalšie podrobnosti o organizácii školského roka ustanovuje Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR pre daný školský rok.

             

            Organizácia vyučovacieho procesu

            1. Vyučovací proces sa riadi rozvrhom hodín, ktorý je povinný rešpektovať každý žiak a každý pedagogický zamestnanec. Rozvrh vyučovania schvaľuje riaditeľ školy. V prípade skráteného vyučovania (upraveného rozvrhu z organizačných dôvodov) je vyučovacia povinnosť spravidla do 12,00 hodiny.

            2. Vchod do budovy školy sa otvára od 7:15 hod. - do 07:25 hod. Dozor nad žiakmi do začiatku vyučovania t. j. do 7:30 hod. vykonáva pedagogický zamestnanec, ktorý je poverený otváraním školy.

            3. Vyučovací proces je organizovaný v učebniach, odbornej učebni, v určených telovýchovných priestoroch a na pracoviskách praktického vyučovania.

            4. Cez prestávky sa žiaci zdržujú v triedach, na chodbách, počas obedňajšej prestávky môžu opustiť budovu školy a kúpiť si obed.

            5. Počas voľných hodín sa žiaci zdržujú v triede.

            6. Po skončení vyučovania sa v priestoroch školy môžu zdržiavať žiaci iba s pedagogickým dozorom (krúžky, doučovanie, kurzy, prípadne iné mimoškolské aktivity organizované školou).

            7. Ak je potrebné, aby žiak po skončení vyučovania čakal na dopravný prostriedok v budove školy, môže tak učiniť len so súhlasom riaditeľa školy, ktorý určí zamestnanca vykonávajúceho dozor nad žiakom a vo vopred určených priestoroch školy.

            8. Ak majú žiaci počas vyučovania voľnú hodinu, alebo prišli na vyučovanie vo väčšom časovom predstihu, trávia čas podľa svojho uváženia tak, aby nenarúšali vyučovanie. Zdržiavať sa môžu na miestach určených vo vyššie uvedenom bode 5.

            9. Počas voľnej hodiny a počas prestávok (okrem obedňajšej prestávky) nie je dovolené žiakom opúšťať areál školy. Nedovolené opustenie areálu školy počas vyučovania sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.

             

             

            Organizácia vyučovania a prestávky na teoretickom vyučovaní

            1. Vyučovacia hodina teoretických predmetov trvá 45 minút.

            2. Dopoludňajšie vyučovanie sa začína podľa rozvrhu hodín o 7:30 hod.

            3. Žiak môže mať v jednom dni najviac 8 vyučovacích hodín. Voľné hodiny, krúžky, mimoškolské akcie alebo športové podujatia sa do počtu vyučovacích hodín nezapočítavajú.

            4. Za bezpečnosť žiakov na vyučovaní v triede zodpovedá vyučujúci. Pred vyučovaním, cez prestávky, počas obeda, ako aj pri akciách uskutočňovaných školou počas vyučovania, zodpovedajú za žiakov zamestnanci, korí sú poverení vykonávaním pedagogického dozoru.

             

            Príchod žiakov do školy

            • Začiatok vyučovania je stanovený rozvrhom hodín.
            • Žiak je povinný chodiť na vyučovanie10 min pred začiatkom vyučovania. 
            • Škola sa zamyká o 7:25 hod. Žiaci meškajúci na vyučovanie čakajú pred budovou školy

            a vpustia sa iba z objektívnych dôvodov. Následne sa škola otvorí až po 1. vyučovacej hodine.

            • Oneskorený príchod na vyučovanie  sa hodnotí ako neospravedlnená  absencia.
            • Žiak je povinný sa pri vstupe do budovy prezuť, na OVY aj prezliecť do pracovného odevu. Obuv a odev si odkladá do skrinky, ktorá mu bola pridelená. Táto nie je určená na odkladanie učebných pomôcok.
            • Ak si žiak zabudne kľúč, požiada o otvorenie pedagogického zamestnanca – triedneho

            učiteľa, respektíve zastupujúceho triedneho učiteľa.

            • Každý pokus o násilné otvorenie skrinky bude považovaný za hrubé porušenie školského poriadku a vzniknutú škodu je žiak povinný uhradiť v plnom rozsahu.

             

            Časový rozvrh hodín

            1. hod.     07:30  -  08:15 hod.

            2. hod.     08:25  -  09:10 hod.

            3. hod.     09:15  -  10:00 hod.

            4. hod.     10:05  -  10:50 hod.

            5. hod.     11:25  -  12:10 hod.

            6. hod.     12:15  - 13:00 hod.

            7. hod.     13:05  -  13:50 hod.

            8. hod.     13:55  -  14:40 hod.

             

            Organizácia vyučovania a prestávky na praktickom vyučovaní

            Hlavnými formami praktického vyučovania sú:

            • odborný výcvik,
            • odborná prax

            1. Praktické vyučovanie sa uskutočňuje skupinovou formou alebo individuálne na pracoviskách iných právnických alebo fyzických osôb (organizácií). Ak sa praktické vyučovanie žiakov uskutočňuje u právnických alebo fyzických osôb, riaditeľ školy uzavrie s nimi zmluvu.

            2. Vyučovacia hodina praktického vyučovania trvá 60 minút. Ak sa formy praktického vyučovania uskutočňujú v iných ako školských zariadeniach, trvá vyučovania hodina 60 minút.

            3. V praktickom vyučovaní učebných odborov je vyučovacou jednotkou vyučovací deň. Vyučovací deň v prvom a druhom ročníku trvá 6 hodín a v treťom a v posledných ročníkoch učebných odborov trvá najviac 7 hodín. Vyučovací deň sa začína spravidla o 7:00 hod., na pracoviskách organizácií podľa dohody.

            4. Po dvoch hodinách odborného výcviku je 10-minútová prestávka a po troch hodinách ďalšia 20-minútová prestávka. Žiaci, ktorí vykonávajú odborný výcvik a odbornú prax v prevádzkach organizácií, majú prestávky zhodné s prestávkami zamestnancov organizácie.

            5. Dĺžka prestávok sa započítava do vyučovacieho dňa.

             

            Odborný výcvik

            I. zmena

            šesťhodinový pracovný čas  I. A , II.A

            08:00 – 09:00                   - začiatok učebného dňa, inštruktáž, práca žiakov

            09:00 – 09:10                   - prestávka

            09:10 – 11:15                   - práca žiakov

            11:15 – 11:45                   - prestávka, obed

            11:45 – 13:45                   - práca žiakov, hodnotenie učebného dňa

            14:00                                - odchod z pracoviska

            sedemhodinový pracovný čas III.A            

            07:00 – 08:00                   - začiatok učebného dňa, inštruktáž, práca žiakov

            08:00 – 09:10                   - prestávka

            09:10 – 11:15                   - práca žiakov

            11:15 – 11:45                   - prestávka, obed

            11:45 – 13:45                   - práca žiakov, hodnotenie učebného dňa

            14:00                                - odchod z pracoviska,

             

            Majstri OVY sú oprávnení operatívne prispôsobiť tento časový rozvrh podľa podmienok na pracovisku.

             

            Organizácia odborného výcviku:

            1.A   - žiaci vykonávajú odborný výcvik počas celého školského roka v školskom pracovisku Menza Žilina.

            2.A   - žiaci vykonávajú odborný výcvik prvý polrok školského roka na pracovisku Menza Žilina a  druhý polrok školského roka na zmluvných prevádzkach.

            3.A   - žiaci vykonávajú odborný výcvik prvý polrok na zmluvných prevádzkach a druhý polrok na pracovisku Menza Žilina.

             

            Počas praktického vyučovania:

            1Žiak je povinný dodržiavať pracovnú disciplínu a morálku.

            2. Žiak nastupuje na pracovisko pripravený a riadne ustrojený v pracovnom odeve, ktorý musí zodpovedať predpisom OaBP.

            3. Prípadné meškanie musí odôvodniť.

            4. Odchod k lekárovi zahlási majstrovi OVY pred začatím pracovnej zmeny.

            5. Bez povolenia majstra OVY sa nevzďaľuje z pracoviska a plní jeho príkazy.

            6. Pracuje v súlade s bezpečnostnými predpismi tak, aby neohrozil svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.

            7. Šetrne zaobchádza s inventárom, pracovným náradím, s nástrojmi a strojmi, šetrí energiu.

            8. Dbá o hygienu a riadne uloženie svojich vecí v šatníkovej skrini, ktorú pred odchodom zamyká.

            9. Žiak 1. ročníka má povinnosť absolvovať 495 hodín odborného výcviku. Žiak 2. ročníka

            má povinnosť absolvovať 495 hodín odborného výcviku. Žiak  3. ročníka má povinnosť absolvovať 525 hodín  odborného výcviku.

            Na konci 3. ročníka je podmienkou k záverečnej skúške odpracovaných stanovený počet

            hodín, ktorý určuje Štátny vzdelávací program.

             

            Vnútorný poriadok odborných učební

            Odborné učebne :

            • učebňa informatiky
            • telocvičňa

             Žiak má právo:

            • Používať všetky zapojené a funkčné počítače na vzdelávanie a získavanie  informácií súvisiacich s vyučovacím procesom na škole.
            • Používať zapojené tlačiarne na tlač materiálov súvisiacich s vyučovacím procesom na škole.
            • Používať pripojenie školy na Internet len na svoje vzdelávanie a získanie informácií  súvisiacich s vyučovacím procesom.
            • Prístup k počítačom je možný počas vyučovacích hodín informatiky,  odborného výcviku a jazykov.

             Žiak je povinný:

            • Vchádzať do učebne v prezuvkách a s pomôckami podľa pokynov vyučujúceho.
            • Pracovať na mieste, ktoré je určené pevným zasadacím poriadkom.
            • Počas prestávok sa zdržiavať mimo učebne.
            • Šetrne zaobchádzať so zariadením učebne.
            • Každú poruchu, chybu, prípadne neúplnosť pracoviska hlásiť vyučujúcemu.
            • Po skončení práce uviesť pracovisko do pôvodného stavu.
            • Udržiavať poriadok v učebni.

             Žiakom je zakázané:

            • Svojvoľne meniť konfigurácie počítačov.
            • Inštalovať vlastný softvér.
            • Vkladať súbory mimo svojho adresára.
            • Prenikať do cudzích adresárov a dát.
            • Sťahovať z internetu nelegálny softvér a prechovávať ho vo svojom adresári.
            • Hrať hry.
            • Akokoľvek zasahovať do elektrických súčastí pracoviska.
            • Manipulovať s technikou bez dovolenia vyučujúceho.
            • Používať prinesené CD nosiče.
            • Jesť, piť a hlučne sa správať.
            • Pri komunikácií po internete sa vyjadrovať vulgárne a poškodzovať dobré meno školy.
            • Prihlasovať sa na internet bez dovolenia vyučujúceho.

             Vyučujúci je povinný:

            • Po každej vyučovacej hodine  v špecializovaných učebniach  uzatvoriť okná a dvere. 
            • Skontrolovať vypnutie počítačov.
            • Kontrolovať prezúvanie žiakov do uvedených učební.
            • Nenechávať žiakov cez prestávky v uvedených učebniach bez dozoru.
            • Po skončení vyučovania vypnúť elektrické zariadenie zo siete.
            • Pred a po skončení každej vyučovacej hodiny skontrolovať zariadenie triedy.

             

            Žiak preberá zodpovednosť za škody vzniknuté nedbanlivou manipuláciou alebo úmyselným poškodením zariadenia.

            Porušenie týchto pravidiel sa klasifikuje ako porušenie školského poriadku.

            Súčasťou pokynov je podpísaný zoznam žiakov o poučení, ktorého kópiu uchováva každý triedny učiteľ a originál odovzdá riaditeľovi školy.

             

            Exkurzie, školské výlety, vychádzky a iné podujatia

            1. Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov sú aj exkurzie, vychádzky, návštevy odborných výstav, kultúrnych, odborných a športových podujatí a školské výlety (ďalej len exkurzie a výlety), ktoré sú uvedené v učebnom pláne školského vzdelávacieho programu a v pláne jednotlivých predmetových komisií.

            2. Pri školskom výlete alebo exkurzii mimo sídla školy vykonáva dozor do počtu 25 žiakov jeden pedagogický zamestnanec, ak je počet vyšší ako 25 žiakov, je okrem pedagogického zamestnanca zabezpečená účasť ďalšieho zamestnanca školy povereného vykonávaním pedagogického dozoru. V prípade dvoch a viacerých zamestnancov ako pedagogického dozoru sa určuje vedúci dozoru, ktorý je uvedený v organizačnom zabezpečení akcie. Organizačné zabezpečenie akcie predkladá vedúci dozoru alebo pedagogický dozor ku schváleniu riaditeľovi školy spolu s podpísaným poučením o bezpečnosti na danej akcii.

            3. Žiakov, ktorí sa zúčastňujú výletov a exkurzií, treba vopred poučiť o celom programe a organizačných opatreniach, o primeranom výstroji (vhodnom oblečení, obuvi, batožine, príslušnom vybavení a zásobách), o tom ako sa majú správať v mieste výletu alebo exkurzie (v mestách na priechodoch pre chodcov, pri prehliadke mesta, v navštívených objektoch, pri vodných tokoch, v jaskyniach, v horách, pri hmle, v búrke a pod.). Povinnosťou vedúceho dozoru je skontrolovať výstroj a vybavenie žiakov. Poučenie sa vykoná písomne s podpisom žiakov, dátumom vykonania poučenia a podpisom zamestnanca, ktorý poučenie vykonal.

            V prípade neplnoletých žiakov je povinný informovaný súhlas zákonného zástupcu žiaka.

            4. Pri turistických výletoch do hôr musia sprievodcovia so žiakmi postupovať len po určených turistických značkách, nedovolia žiakom využívať skratky a vyhýbajú sa letným snehovým poliam. Horolezecké túry so žiakmi sú zakázané.

            5. Kúpanie, člnkovanie, ako aj prevoz na dopravnom prostriedku na vode sa na výletoch zakazuje. Výnimkou je plavecký výcvik a návšteva kúpaliska prípadne krytého bazéna, ktorá sa uskutočňuje podľa tematického plánu a v rámci vyučovacích hodín telesnej výchovy.

            6. Školské výlety sa môžu organizovať raz v školskom roku a trvajú najviac dva vyučovacie dni. Pre žiakov, ktorí sa výletu nezúčastnia, zabezpečí riaditeľ školy náhradné vyučovanie.

            7. Vo výnimočných prípadoch možno organizovať aj výlety do zahraničia.

            8. Exkurzie sa v škole organizujú ako súčasť vyučovania a sú uvedené v pláne exkurzií príslušnej predmetovej komisie. Počet, miesto a čas exkurzie vychádza z požiadaviek učebných osnov a vyučovacieho procesu.

            9. Žiaci jedného ročníka sa môžu v školskom roku zúčastniť najviac na 5 exkurziách, ktoré trvajú viac ako 4 vyučovacie hodiny. Na exkurzie sa vyberajú objekty, ktoré sú najbližšie škole. Pri použití autobusovej dopravy sa vyžaduje poistenie žiakov (zariaďuje vedúci alebo určený pedagogický zamestnanec) a aj poistenie autobusu dopravcom.

            10. Za vychádzky sa považujú krátkodobé pozorovania okolia školy alebo Žiliny. Pri odchode na vychádzku je učiteľ alebo majster odbornej výchovy, ktorý v triede učí, povinný poučiť žiakov a oznámiť riaditeľovi školy cieľ a miesto vychádzky, počet žiakov a predpokladaný čas návratu.

            11. Pre návštevy odborných alebo umeleckých výstav, kultúrnych a športových podujatí mimo Žiliny platia rovnaké pokyny ako pre výlety a exkurzie.

            12. Ak sa krátkodobej vychádzky alebo návštevy kultúrneho prípadne športového podujatia v Žiline zúčastňuje viac ako 25 žiakov, učiteľ vopred požiada riaditeľa školy o doplnenie dozoru nad žiakmi ešte jedným pedagogickým zamestnancom.

            13. Okrem krátkodobých vychádzok, návštev výstav, kultúrnych a športových podujatí v meste Žilina sú vyučujúci – organizátori výletov, exkurzií, výstav a ďalších školských akcií mimo Žiliny povinní predložiť návrh organizačného zabezpečenia s uvedením pedagogického dozoru, vedúceho akcie, poučenie o bezpečnosti riaditeľovi na schválenie minimálne jeden deň pred plánovanou akciou. Bez schválenia riaditeľom školy sa uskutočnenie akcie považuje za porušenie pracovnej disciplíny.

            14. Pedagogickým zamestnancom školy povereným vedením výletu, exkurzie alebo inej školskej akcie sa zakazuje brať so sebou vlastné deti alebo iných rodinných príslušníkov, ak nie sú žiakmi príslušných tried zúčastňujúcich sa akcie alebo ak sa vopred nedohodli s vedením školy.

            15. Pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci poverení dozorom na výletoch, exkurziách a ostatných školských akciách sú povinní dodržiavať príslušné bezpečnostné predpisy a dôsledne zabezpečovať odborný dozor. Pred každou takouto akciou musí vedúci akcie alebo určený pedagogický dozor vykonať písomné poučenie žiakovo dodržiavaní pokynov na zabezpečenie ochrany zdravia a bezpečnosti žiakov. Okrem poučenia žiakov zabezpečí zodpovedný pedagogický dozor pred vyššie uvedenými akciami aj informovaný súhlas rodiča/zákonného zástupcu žiaka. Informovaný súhlas rodiča/zákonného zástupcu žiaka sa nevyžaduje pri organizovaní krúžkov.

            16. Pri použití autobusu ako dopravného prostriedku sa vyžaduje, aby prepravca mal platné poistenie. Pri takejto akcii sa vyžaduje aj pripoistenie žiakov, ktoré zabezpečuje vedúci výletu alebo exkurzie.

            17. Stužkové slávnosti, ktoré si organizujú žiaci v posledných ročníkoch, nie sú školskou akciou, ale triedni učitelia dozerajú na prípravu a realizáciu programu.

             

             

            Účelové cvičenia a kurzy

            Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je aj kurz na ochranu života a zdravia a kurz pohybových aktivít v prírode, ktoré sú uvedené v učebnom pláne školského vzdelávacieho programu. Obsah učiva má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy.

            Organizuje sa v treťom ročníku štúdia a je povinný pre všetkých žiakov tretieho ročníka, uskutočňuje sa dochádzkovou alebo ubytovacou formou. Žiaci s oslabeným zdravím sa na kurze zúčastňujú len so súhlasom odborného lekára a plnia úlohy primerané zdraviu. Trvá tri dni po šesť hodín. O realizácii a forme kurzu rozhoduje vedenie školy podľa počtu žiakov. Vedúci kurzu sa primerane okolnostiam riadi pokynmi uvedenými v tomto článku. Účasť žiakov na kurze je povinná.

            2. Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v

            1. a 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz. Organizačné zabezpečenie vypracúva predmetová komisia a schvaľuje riaditeľ školy.

            3. Náklady spojené s účasťou na kurze si hradí žiak (zákonný zástupca žiaka) z vlastných prostriedkov. So súhlasom Rady rodičov sa môže poskytnúť úhrada časti nákladov na kurz z finančných prostriedkov ZRPŠ.

            4. Účasť na účelových cvičeniach je povinná.

            5. O realizácii a forme lyžiarskeho kurzu rozhoduje vedenie školy v závislosti od počtu prihlásených žiakov. Dozor nad žiakmi počas lyžiarskeho kurzu vykonávajú pedagogickí zamestnanci a inštruktori podľa organizačného zabezpečenia a plánu lyžiarskeho kurzu vopred schváleného riaditeľom školy.

            6. Počas inštruktáže na svahu má jeden inštruktor lyžovania maximálne 15 žiakov a inštruktor snowbordovania 10 žiakov.

            7. Vedúci lyžiarskeho kurzu pripravuje organizačné zabezpečenie a plán lyžiarskeho kurzu, rozpis pedagogického dozoru, pripravuje potrebné pomôcky, riadi činnosť inštruktorov, rozhoduje o prípadných zmenách v programe, zodpovedá za bezpečnosť žiakov, za dodržiavanie výcvikového a kultúrneho programu, za vhodné správanie žiakov a inštruktorov, za okamžité informovanie riaditeľa a rodičov o mimoriadnych udalostiach. Vyhodnocuje a podpisuje vyúčtovanie kurzu, vypracuje správu o hodnotení lyžiarskeho kurzu, poisťuje účastníkov kurzu proti úrazu.

            8. Neúčasť žiaka na lyžiarskom kurze nemôže ovplyvniť klasifikáciu z predmetu telesná výchova, prípadne známku zo správania. Riaditeľ školy zabezpečí žiakovi, ktorý sa nezúčastní lyžiarskeho kurzu náhradné vyučovanie, ktorého je žiak povinný sa zúčastniť.

            9. Pre kurzy pohybových aktivít v prírode, kurzy na ochranu života a zdravia a účelové cvičenia platia vyššie uvedené pokyny týkajúce sa pedagogického dozoru, schváleného organizačného zabezpečenia, písomného poučenia žiakov, informovaného súhlasu rodičov/zákonných zástupcov žiakov, ako aj pokynov pre potrebné vybavenie a oblečenie žiakov. Ak sa pri kurzoch použije autobusová doprava, platia tu rovnaké pravidlá ako pri výletoch autobusom – dozor, poistenie žiakov, poistenie autobusu.

             

             

             

            Súťaže

            1. Žiakom sa so súhlasom riaditeľa školy umožňuje účasť na športových, umeleckých a odborných súťažiach, na výstavách a inej reprezentácii školy doma a v zahraničí. Pri všetkých týchto akciách mimo sídla školy platia rovnaké pokyny ako pri exkurziách a výletoch (organizačné zabezpečenie schválené riaditeľom školy, pedagogický dozor a poučenie žiakov, informovaný súhlas rodiča/zákonného zástupcu žiaka).

            2. V prípade, že žiakovi nemôže škola zabezpečiť dozor z vlastných pedagogických zamestnancov, môže požiadať o vykonávanie dozoru rodiča so súhlasom zákonného zástupcu žiaka alebo so súhlasom plnoletého žiaka.

             

             

            Vykonávanie pedagogického dozoru

            1. Pedagogický dozor nad žiakmi v škole na vyučovaní, počas prestávok, na praktickom vyučovaní, počas inej činnosti predpísanej učebnými osnovami, počas účasti žiaka na súťažiach, alebo pri ich príprave, počas obeda, počas exkurzií a výletov a na iných akciách organizovaných školou, vykonávajú pedagogickí zamestnanci podľa pokynov riaditeľa školy.

            2. Dozor nad žiakmi v rozsahu starostlivosti o zdravie a bezpečnosť vykonávajú:

            • pedagogickí zamestnanci – učitelia, majstri OV

            3. Riaditeľ školy môže dozorom poveriť aj iné dospelé osoby pri náhle vzniknutej situácii, ktorá by mohla ohroziť bezpečnosť a zdravie žiakov.

            4. Dozor nad žiakmi v škole sa vykonáva pred vyučovaním, na vyučovaní, počas prestávok, počas presunov do telocvične, po vyučovaní a pri náhlej nevoľnosti alebo úraze žiaka.

            5. Dozor nad žiakmi pred začiatkom vyučovania od 7:15 do 7:30 hodiny vykonáva pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva dozor.

            6. Pred vyučovaním a počas prestávok vykonávajú dozor nad žiakmi učitelia poverení dozorom podľa rozpisu dozorov. Rozpis dozorov vypracováva riaditeľ školy.

            7. Dozor nad žiakmi končí odchodom žiakov zo školy po skončení vyučovania odchodom mimo areál alebo po ich prevzatí iným pedagogickým zamestnancom.

            8. Dozor nad žiakmi, ktorí majú od riaditeľa školy povolené zdržiavať sa v škole dlhšie ako je pravidlo (viac ako 30minútpred začiatkom vyučovania alebo viac ako 10 minút po vyučovaní), vykonáva zamestnanec poverený riaditeľom školy.

            9. Dozor nad žiakmi počas praktického vyučovania a prestávok na odbornom výcviku vykonávajú majstri odbornej výchovy. Počas prestávky na odbornom výcviku sa žiaci zdržiavajú, na pracovisku

            10. Dozorom nad žiakmi, ktorí vykonávajú odborný výcvik na pracoviskách iných právnických a fyzických osôb, sa poveruje inštruktor, ktorý plní výkon pedagogického dozoru v zmysle zmluvy uzavretej so školou.

            11. Pri prechode žiakov z triedy do triedy zabezpečuje dozor nad žiakmi učiteľ, ktorý vykonáva dozor na chodbe podľa rozvrhu dozorov.

            12. Pri prechode žiakov na ihrisko, na iné športovisko zabezpečuje dozor nad žiakmi učiteľ telesnej výchovy alebo učiteľ, ktorý bude predmet vyučovať (napr. pri zastupovaní).

            13.Dozor nad žiakmi pri náhlej nevoľnosti a pri úraze zabezpečuje:

            • v triede učiteľ, ktorý tam momentálne vyučuje,
            • počas prestávok učiteľ, ktorý vykonáva dozor podľa rozvrhu dozorov,
            • vedenie školy.

            Učiteľ poskytne žiakovi okamžite prvú predlekársku pomoc, alebo privolá učiteľa vyškoleného na poskytovanie prvej pomoci. Skutočnosť bezodkladne oznámi riaditeľovi školy. Riaditeľ školy okamžite upovedomí najbližšie zdravotnícke zariadenie a zabezpečí prevoz alebo sprevádzanie žiaka do zdravotníckeho zariadenia. O úraze alebo náhlej nevoľnosti informuje okamžite riaditeľ školy zákonného zástupcu žiaka.

            Ak ide o úraz žiaka, spíše určený zamestnanec záznam o úraze a oznámi ho bezpečnostnému technikovi školy.

            14. Pedagogický zamestnanec je povinný byť v škole v čase určenom jeho rozvrhom hodín a rozvrhom dozorov. Schválený rozvrh dozorov riaditeľ školy zverejní na viditeľnom mieste, kde zamestnanec vykonáva dozor po celý školský rok.

            Návštevy v škole a úradné hodiny

            1. Návštevy iných žiakov počas vyučovacích hodín nie sú dovolené (okrem mimoriadnej 

            situácie). Všetky návštevy sa hlásia u riaditeľa školy, prípadne v zborovni. Voľný pohyb cudzích osôb v priestoroch školy je zakázaný.

            2. Žiadosti alebo potrebné potvrdenia predkladajú žiaci alebo ich zákonní zástupcovia u riaditeľa školy, prípadne v zborovni školy v úradných hodinách. K žiadostiam adresovaným škole a týkajúcich sa vyučovacieho procesu sa musí vyjadriť triedny učiteľ.

            3. Úradné hodiny riaditeľa školy sú od 08:00 - 09:00, prípadne  podľa dohody so zákonným zástupcom.

            Úradné hodiny počas prázdnin sa určujú osobitne.

            1. Informácie o prospechu a správaní žiaka podávajú rodičom, resp. zákonným zástupcom triedni učitelia, majstri odbornej výchovy na triednom rodičovskom združení, prípadne pri osobnej návšteve rodiča (zákonného zástupcu) v škole, cez internetovú žiacku knižku alebo iným vopred dohodnutým spôsobom.

             

            Uvoľňovanie žiaka z vyučovania a ospravedlňovanie neúčasti

            1. Žiak dochádza na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňuje sa na vyučovaní všetkých povinných vyučovacích predmetov.

            2. Neskorý príchod na vyučovanie žiak ospravedlňuje v triede u príslušného vyučujúceho a taktiež u triedneho učiteľa alebo u majstra odborného výcviku, ak sa to týka praktického vyučovania. Opakované neskoré príchody sú dôvodom na neospravedlnenú absenciu a prijatie opatrení vo výchove zo strany školy.

            3. Vyučovanie a podujatia organizované školou môže žiak vymeškať len zo zdravotných dôvodov, pre vážne udalosti v rodine a nepredvídané dopravné situácie.

            4. Uvoľnenie žiaka z dôvodu vykonávania pracovnej brigády, alebo iných aktivít počas školského vyučovania sa nepovoľuje.

            5. Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastňovať vyučovania pre dôvody vopred známe, požiada zákonný zástupca žiaka triedneho učiteľa alebo majstra odborného výcviku o uvoľnenie z vyučovania:

            • uvoľnenie žiaka z jednej vyučovacej hodiny povoľuje príslušný vyučujúci na hodine alebo majster odborného výcviku na odbornom výcviku,
            • uvoľnenie z dvoch vyučovacích dní povoľuje triedny učiteľ, resp. zastupujúci triedny učiteľ alebo majster odborného výcviku, ak ide o odborný výcvik,
            • uvoľnenie na viac dní povoľuje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka s odporúčaním triedneho učiteľa, maximálne však na 5 dní v školskom roku.

            6. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, zákonný zástupca žiaka oznámi najneskôr do dvoch dní triednemu učiteľovi alebo majstrovi odborného výcviku dôvod neprítomnosti. Ak nebude neprítomnosť žiaka písomne ospravedlnená do troch dní po príchode žiaka do školy, bude považovaná za neospravedlnenú.

            7. Ak žiak za jeden mesiac vymešká 15 vyučovacích hodín a zákonný zástupca alebo žiak ani po vyzvaní nepredloží ospravedlnenie, triedny učiteľ zašle zákonnému zástupcovi žiaka oznámenie o nedbalej školskej dochádzke. Ak ani po tomto oznámení zákonný zástupca žiaka neospravedlní jeho neprítomnosť na vyučovaní, postupuje sa rovnako ako v bode 12 tohto článku, aj keď už žiak neplní povinnú školskú dochádzku.

            8. Za neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi uložené výchovné opatrenie alebo znížená známka zo správania.

            9. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca alebo

            zástupca zariadenia je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

            10. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach (§ 144, ods. 9 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).

            11. Neprítomnosť neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti.

            12. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia.

            13. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.

            14. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť z dôvodu ochorenia bez lekárskeho potvrdenia aj v trvaní viac dní ako podľa druhej vety alebo tretej vety, počet dní určí ministerstvo školstva (§ 144, ods. 10 zákona 245/2008Z. z. o výchove a vzdelávaní) (školský zákon).

            15. Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám spôsobom uvedeným v odsekoch 9, 10. (§ 144, ods. 9, 10, 11 zákona 245/2008Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).

            16. Pri dlhodobej absencii žiaka (viac ako mesiac) musí vymeškané hodiny ospravedlniť žiak alebo jeho zákonný zástupca riadnym spôsobom do konca kalendárneho mesiaca. V opačnom prípade mu budú za tento mesiac vymeškané hodiny vykázané ako neospravedlnené.

            17. Absencia žiaka, ktorá vznikla v dôsledku zaspávania, sa vykáže ako neospravedlnená, ak sa to u žiaka v danom polroku vyskytlo už po druhý raz, ospravedlňuje sa len jedna absencia z dôvodu „zaspania“ za polrok.

            18. U žiaka, ktorý plní povinnú školskú dochádzku sa za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky považuje neospravedlnená neúčasť na vyučovaní viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci. Neospravedlnenú neúčasť žiaka trvajúcu viac ako 15 vyučujúcich hodín v mesiaci oznámi škola Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v zmysle § 5 ods. 10 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

            19. Neprítomnosť žiačky pre tehotenstvo a materstvo sa uznáva ako dôvod ospravedlnenej neprítomnosti. Ak to charakter učiva dovoľuje, riaditeľ školy umožní prípravu a vykonanie komisionálnych skúšok v určených termínoch, ak je žiačka neplnoletá, so súhlasom zákonného zástupcu. Žiačka môže dochádzať len na vyučovanie predmetov obsahujúcich činnosti, ktoré jej osobitné predpisy nezakazujú.

            20. Riaditeľ školy môže uvoľniť žiaka z vyučovania povinného predmetu alebo od telesných úkonov spojených s vyučovaním niektorých predmetov na základe vyjadrenia odborného lekára a ak ide o žiaka so zdravotným znevýhodnením na základe vyjadrenia posudkového lekára sociálneho zabezpečenia.

            21. Ak to dovoľuje charakter učiva, umožní riaditeľ školy na žiadosť plnoletého žiaka alebo

            na žiadosť zákonného zástupcu žiaka a po odporúčaní príslušného lekára zdravotne znevýhodnenému alebo dlhodobo chorému žiakovi prípravu a vykonanie komisionálnych skúšok.

            22. Riaditeľ školy umožní na žiadosť plnoletého žiaka alebo na žiadosť zákonného zástupcu mimoriadne nadanému, talentovanému žiakovi alebo žiačke z dôvodu tehotenstva a materstva prípravu a vykonanie skúšok podľa individuálneho učebného plánu.

            23. Riaditeľ školy môže uvoľniť žiaka tiež z akcií organizovaných školou, napr. cvičení a kurzov, exkurzií, výletov, verejnoprospešných prác a iných, ak je požadovaný výkon pre zdravotný stav žiaka škodlivý alebo neúmerný. Podľa možností sa takémuto žiakovi zabezpečí náhradný program.

            24. Žiaka nemožno uvoľniť na celý školský rok alebo jeho prevažnú časť od vyučovania povinných predmetov, ktoré majú rozhodujúci význam pre odborné zameranie absolventa. Predmety určí riaditeľ školy.

            25. Zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak môže požiadať písomne riaditeľa školy o neskorší príchod na prvú vyučovaciu hodinu, maximálne však do 10 minút, ak má nevyhovujúce autobusové alebo vlakové spojenie. Spravidla ide o žiakov dochádzajúcich zo vzdialenejších obcí. Uvoľnenie neplatí pri skrátenom vyučovaní.

             

            Uvoľňovanie a oslobodenie od telesnej výchovy

            1. Uvoľnenie žiaka z telesnej výchovy na obdobie troch mesiacov je možné na základe odporúčania ošetrujúceho lekára.

            2. Uvoľnenie žiaka na obdobie dlhšie ako 3 mesiace t.j. oslobodenie od telesnej výchovy doporučuje odborný lekár žiaka.

            3. Na oslobodenie žiaka od telesnej výchovy dáva zákonný zástupca neplnoletého žiaka (rodič) alebo plnoletý žiak žiadosť riaditeľovi školy najneskôr do 30. 09. príslušného školského roka. Súčasťou žiadosti je súhlas lekára v zmysle predchádzajúceho bodu. Lekárske potvrdenie je na osobitnom tlačive, ktoré poskytuje škola.

            4. Ak sa zmení zdravotný stav žiaka v priebehu školského roka, žiadosť a lekárske potvrdenie v zmysle bodu 3 je potrebné predložiť najneskôr do 30 dní riaditeľovi školy.

            5. Rozhodnutie o oslobodení žiaka vydáva riaditeľ školy na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka a návrhu ošetrujúceho lekára.

             

            Prerušenie štúdia

            1. Riaditeľ školy môže povoliť prerušenie štúdia žiakovi, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku na žiadosť jeho zákonného zástupcu, ak je žiak plnoletý na jeho vlastnú žiadosť, najviac však na tri roky. Riaditeľ školy je povinný na základe žiadosti zákonného zástupcu žiačky alebo na základe žiadosti plnoletej žiačky prerušiť štúdium pre tehotenstvo a materstvo alebo jej povoliť štúdium podľa individuálneho učebného plánu.

            2. Po uplynutí času prerušenia štúdia pokračuje žiak v tom ročníku, v ktorom bolo štúdium prerušené. Ak bolo štúdium prerušené po úspešnom ukončení ročníka, nastúpi žiak do nasledujúceho ročníka. Ak prerušil štúdium v priebehu školského roka, riaditeľ školy umožní žiakovi i dodatočne vykonať postupové skúšky za príslušné obdobie.

            3. Ak pominú dôvody prerušenia štúdia, môže sa na žiadosť žiaka prerušenie štúdia ukončiť aj pred uplynutím určeného času prerušenia.

            4. K prerušeniu štúdia alebo k ukončeniu prerušenia štúdia pred uplynutím určeného času sa k žiadosti neplnoletého žiaka vyjadruje jeho zákonný zástupca.

            5. Ak žiakovi bolo povolené prerušiť štúdium, prestáva byť žiakom školy po dobu prerušenia štúdia.

            Zmena učebného odboru

            1. Zmenu učebného odboru strednej školy povoľuje riaditeľ školy spravidla na začiatku školského roku. Podmienkou na povolenie zmeny je zdravotná spôsobilosť žiaka na štúdium a spôsobilosť na vykonávanie povolania, na ktoré sa má pripravovať v novozvolenom učebnom odbore a úspešné vykonanie rozdielovej skúšky, ak ju riaditeľ školy určí. Obsah, rozsah a termín rozdielovej skúšky určí riaditeľ školy.

            2. Žiak vykoná rozdielovú skúšku ako komisionálnu skúšku. Ak má žiak z jedného predmetu,

            v ktorom koná rozdielovú skúšku, známku nedostatočnú, opravná skúška sa mu nepovoľuje a

            vráti sa späť do pôvodného učebného odboru.

            3. Ak sa žiak na rozdielovú skúšku nedostaví a túto účasť riadne neospravedlní, má z daného predmetu známku nedostatočný. Náhradný ani opravný termín sa v tomto prípade žiakovi nepovolí.

             

            Prestup na inú strednú školu

            1. Prestup žiaka na inú strednú školu na ten istý alebo iný učebný odbor povoľuje riaditeľ školy, na ktorú sa žiak hlási.

            2. Podmienkou prestupu žiaka do inej strednej školy je úspešné vykonanie rozdielovej skúšky, ak ju riaditeľ školy určil.

            3. Ak riaditeľ strednej školy, do ktorej chce žiak prestúpiť, rozhodne o prijatí žiaka, je povinný bez zbytočného odkladu zaslať kópiu rozhodnutia o prijatí žiaka riaditeľovi strednej školy, z ktorej žiak prestupuje a fyzickej osobe alebo právnickej osobe, pre ktorú sa žiak pripravuje. Prestup sa spravidla uskutočňuje k 1. septembru. Vzdelávanie žiaka v strednej škole, z ktorej prestupuje, sa končí dňom, ktorý predchádza dňu, v ktorom má žiak začať vzdelávanie v strednej škole, do ktorej prestúpil. Týmto dňom prestáva byť žiakom školy, z ktorej prestúpil.

            4. Prestup žiaka do inej strednej školy sa len vo výnimočných prípadoch umožňuje aj v priebehu prvého ročníka.

            5. Riaditeľ školy môže povoliť žiakovi štúdium na obdobnej škole v zahraničí. V prípade potreby uloží žiakovi povinnosť vykonať rozdielové skúšky najviac z 3 predmetov, pričom rozdielová skúška z vyučovacieho jazyka je povinná. Táto skúška je komisionálnou skúškou.

            6. Žiak môže do strednej odbornej školy prestúpiť aj zo strednej školy s osemročným štúdiom najskôr začiatkom piateho ročníka štúdia. Podmienkou je vykonanie rozdielových skúšok, ktoré určí riaditeľ.

            7. Riaditeľovi strednej školy, na ktorú žiak prestúpil, zašle riaditeľ školy, z ktorej prestúpil, fotokópiu dokumentácie žiaka alebo výpis z triedneho katalógu do 5 pracovných dní od doručenia kópie rozhodnutie o prijatí žiaka a zmenu oznámi školskému registru.

             

            Opravné skúšky a opakovanie ročníka

            1. Žiak, ktorý má na konci druhého polroku nedostatočný prospech najviac z dvoch povinných predmetov, môže na základe žiadosti plnoletého žiaka alebo žiadosti zákonného zástupcu a so súhlasom riaditeľa školy robiť z týchto predmetov opravnú skúšku.

            2. Termín opravných skúšok určí riaditeľ školy tak, aby opravné skúšky boli vykonané najneskôr do 31.augusta. Žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť na opravnú skúšku v určenom termíne a písomne sa ospravedlní, možno povoliť vykonanie opravnej skúšky najneskôr do 15. septembra a žiakovi, ktorý bol klasifikovaný v posledný týždeň augusta, do 15. októbra.

            3. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, klasifikuje sa z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť opravnú skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.

            4. Opravná skúška sa koná pred komisiou ako komisionálna skúška.

            5. Riaditeľ školy rozhoduje o opakovaní ročníka žiaka na základe posúdenia jeho vzdelávacích výsledkov a dôvodov, ktoré uvedie plnoletý žiak vo svojej písomnej žiadosti alebo ktoré uvedie v písomnej žiadosti jeho zákonný zástupca.

            6. Ak riaditeľ školy nepovolí žiakovi, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku opakovať ročník, žiak prestáva byť žiakom školy uplynutím posledného dňa školského roka príslušného ročníka.

            7. Opravná skúška po neúspešnej maturitnej alebo záverečnej skúške sa riadi podľa ustanovení v  školskom poriadku o ukončovaní štúdia.

             

            Postup do vyššieho ročníka

            1. Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý bol v príslušnom školskom roku klasifikovaný zo všetkých predmetov a dosiahol na vysvedčení celkové hodnotenie prospel.

            2. Ak žiak v príslušnom školskom roku neprospel a nevykonal úspešne opravnú skúšku, riaditeľ školy môže na jeho žiadosť povoliť opakovanie ročníka. K žiadosti neplnoletého žiaka sa vyjadruje jeho zákonný zástupca.

            3. Nadaného žiaka môže riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy preradiť do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka na základe výsledkov komisionálnej skúšky. Maloletého žiaka možno preradiť bez absolvovania predchádzajúceho ročníka do vyššieho ročníka len so súhlasom zákonného zástupcu.

             

            Zanechanie štúdia

            1. Ak žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, chce zanechať štúdium, oznámi to písomne riaditeľovi školy. Ak je žiak neplnoletý, písomné oznámenie podá jeho zákonný zástupca. Túto zmenu nahlási riaditeľ školy do školského registra.

            2. Žiak prestáva byť žiakom školy dňom nasledujúcim po dni, keď riaditeľovi školy bolo doručené oznámenie o zanechaní štúdia. Ak sa žiak pripravuje pre organizáciu, informuje túto riaditeľ školy o zanechaní štúdia.

            3. Žiakom školy prestáva byť aj žiak:

            • ktorému nebolo povolené opakovať ročník, prípadne opakovať záverečnú či maturitnú skúšku,
            • ktorý je zo štúdia vylúčený,
            • ktorý ukončil štúdium na vlastnú žiadosť (plnoletý žiak) alebo na žiadosť zákonného zástupcu žiaka bez udania dôvodu alebo pri prestupe na inú školu,
            • ktorý svoju neúčasť na maturitnej skúške alebo záverečnej skúške riadne neospravedlnil

            alebo ak jeho ospravedlnenie nebolo uznané, posudzuje sa, akoby dňom nasledujúcim po

            termíne konania skúšky štúdium zanechal.

             

            Ukončovanie štúdia

            Výchova a vzdelávanie v strednej škole môže byť ukončené:

            • záverečnou skúškou - u trojročných učebných odborov
            • maturitnou skúškou – u štvorročných resp. päťročných študijných odborov

            Škola vystavuje o získanom vzdelaní tieto doklady:

            • vysvedčenie o záverečnej skúške
            • vysvedčenie o maturitnej skúške
            • vysvedčenie s doložkou (pre žiakov vzdelávaných podľa školských vzdelávacích programov)

            Záverečná skúška

            1. Žiak školy získa stredné odborné vzdelanie (sekundárne) úspešným absolvovaním posledného ročníka trojročného štúdia vzdelávacieho programu príslušného učebného odboru, ktorý sa ukončuje záverečnou skúškou. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie o záverečnej skúške s doložkou a dokladom o získanej kvalifikácii je výučný list.

            2. Záverečná skúška sa člení na písomnú časť, praktickú časť a ústnu časť. Praktická časť sa koná po písomnej časti záverečnej skúšky a pred ústnou časťou.

            3. Záverečná skúška sa koná:

            • v riadnom skúšobnom období od 16. júna do 30. júna
            • v mimoriadnom skúšobnom období v septembri alebo vo februári nasledujúceho školského roka

            4. Pred začiatkom konania záverečnej skúšky sa žiak tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni nezúčastňuje na vyučovaní. Tieto dni sú určené na prípravu žiaka na skúšku.

            5. Úspešným ukončením štúdia žiak získava výučný list a vysvedčenie o záverečnej skúške.

             

            Maturitná skúška

            1. Maturitná skúška má teoretickú a praktickú časť. Maturitná skúška z jednotlivých predmetov pozostáva z externej časti a z internej časti. Súčasťou internej časti maturitnej skúšky je aj teoretická časť odbornej zložky (ďalej len TČOZ) a praktická časť odbornej zložky(ďalej len PČOZ). Koná sa pred najmenej trojčlennými maturitnými komisiami a prizvaným členom stavovskej a profesijnej organizácie.

            2. Žiak môže vykonať internú časť maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy, ak úspešne ukončil príslušný ročník štúdia vzdelávacieho programu študijného odboru a ak vykonal externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky a PČOZ.

            3. Žiak môže vykonať maturitnú skúšku len z vyučovacích predmetov uvedených v učebnom

            pláne školy, v ktorých sa vzdelával.

            4. Žiak môže dobrovoľne konať maturitnú skúšku aj z ďalších predmetov – najviac dvoch.

            5. Žiak posledného ročníka príslušného vzdelávacieho programu študijného odboru sa do 30. septembra písomne prihlasuje na maturitnú skúšku, oznámi koordinátorovi MS predmety, ktoré si na maturitnú skúšku zvolil. Žiak so zdravotným znevýhodnením oznámi aj spôsob vykonania maturitnej skúšky.

            6. Zmenu predmetov alebo zmenu spôsobov vykonania maturitnej skúšky alebo dodatočné prihlásenie na maturitnú skúšku žiak písomne oznámi riaditeľovi školy najneskôr do 15. októbra; riaditeľ školy môže v osobitných prípadoch, najmä ak ide o dlhodobý pobyt v zahraničí, zdravotný stav, povoliť iný termín na základe písomnej žiadosti žiaka, najneskôr do 31. januára.

            Externá a interná časť maturitnej skúšky

            1. Externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky z predmetu cudzí jazyk vykoná žiak len z jedného cudzieho jazyka, ktorý si určí pri prihlasovaní na maturitnú skúšku.

            2. Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa môže konať formou:

            • predvedením komplexnej úlohy,
            • obhajoby komplexnej odbornej práce alebo projektu,
            • obhajoby alebo uznaním úspešnej súťažnej práce.

            Interná časť maturitnej skúšky je verejná okrem jej písomnej formy.

            3. Žiak môže vykonať v jeden deň internú časť maturitnej skúšky okrem písomnej formy internej časti maturitnej skúšky a praktickej časti odbornej zložky najviac z troch predmetov.

            4. Žiak vykoná internú časť maturitnej skúšky okrem písomnej formy a praktickej časti odbornej zložky v priebehu najviac piatich pracovných dní.

            5. Žiak vykoná maturitnú skúšku v jazyku, v ktorom sa predmet vyučoval.

            6. Pred začiatkom konania internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy sa žiak päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní nezúčastňuje na vyučovaní. Tieto dni sú určené na prípravu žiaka na skúšku.

             

            Termíny konania maturitnej skúšky

            1. Maturitná skúška sa koná v riadnom skúšobnom období alebo v mimoriadnom skúšobnom období. Riadne skúšobné obdobie je v marci až v júni príslušného školského roka, mimoriadne skúšobné obdobie je v apríli až v máji príslušného školského roka alebo v septembri, alebo vo februári nasledujúceho školského roka. Mimoriadne skúšobné obdobie slúži žiakom na vykonanie náhradnej maturitnej skúšky alebo opravnej maturitnej skúšky. Náhradná maturitná skúška je určená pre žiaka, ktorý úspešne ukončil posledný ročník štúdia a pre žiaka, ktorý sa pre vážne, najmä zdravotné dôvody nezúčastnil maturitnej skúšky a riadne sa ospravedlnil riaditeľovi školy do troch dní od termínu konania skúšky. Žiak súčasne predloží aj žiadosť o konanie skúšky v náhradnom termíne.

            2. Náhradná maturitná skúška z externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa koná v apríli až máji príslušného školského roka alebo v riadnom skúšobnom období nasledujúceho školského roka. Opravný termín maturitnej skúšky z externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa koná v septembri nasledujúceho školského roka alebo v riadnom skúšobnom období nasledujúceho školského roka. Náhradná maturitná skúška a opravná maturitná skúška z internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy sa koná v septembri alebo vo februári nasledujúceho školského roka.

             

            Ukončenie štúdia maturitnou skúškou

            1. Žiak úspešne vykonal maturitnú skúšku, ak úspešne vykonal maturitnú skúšku zo všetkých predmetov.

            2. Žiak školy získa úplné stredné odborné vzdelanie (vyššie sekundárne) úspešným absolvovaním posledného ročníka štvorročného a najviac päťročného vzdelávacieho programu príslušného študijného odboru vzdelávania v strednej odbornej škole, ktorý sa ukončuje maturitnou skúškou. Dokladom o získanom stupni vzdelania a zároveň klasifikácii je vysvedčenie o maturitnej skúške. V študijných odboroch určeným štátnym vzdelávacím programom je dokladom o získanej kvalifikácii aj výučný list.

             

            Opakovanie maturitnej alebo záverečnej skúšky

            1. Ak žiak na maturitnej skúške z niektorých, najviac však z dvoch predmetov, vrátane

            praktickej časti a teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky, neúspešne vykonal maturitnú skúšku, predseda školskej maturitnej komisie môže žiakovi povoliť konať opravnú skúšku z týchto predmetov alebo časti skúšky z týchto predmetov.

            2. Ak bol žiak na záverečnej skúške a z jednej časti skúšky klasifikovaný stupňom 5 - nedostatočný, skúšobná komisia môže žiakovi povoliť konať opravnú skúšku z tejto časti skúšky.

            3. Žiak môže opravnú skúšku konať na jeho žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy. Opravnú skúšku internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy žiak koná na strednej škole, na ktorej konal maturitnú skúšku. Ak žiak koná opravnú skúšku z predmetu, ktorý má externú časť maturitnej skúšky a internú časť maturitnej skúšky a koná ju zo všetkých častí, potom ústnu formu internej časti maturitnej skúšky môže konať v riadnom termíne.

            4. Ak žiak na opravnej skúške z niektorých predmetov neúspešne vykonal maturitnú skúšku alebo bol na opravnej skúške klasifikovaný stupňom 5 - nedostatočný, školská maturitná komisia alebo skúšobná komisia môže žiakovi povoliť konať druhú opravnú skúšku z týchto predmetov.

            5. Žiak môže druhú opravnú skúšku konať na jeho žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka príslušnej strednej školy.

            6. Žiakovi strednej školy, ktorý neúspešne vykonal maturitnú skúšku z viac ako dvoch predmetov alebo neúspešne vykonal maturitnú skúšku na niektorej opravnej skúške, môže školská maturitná komisia povoliť opakovať celú maturitnú skúšku.

            7. Žiakovi, ktorý bol na záverečnej skúške klasifikovaný stupňom 5 – nedostatočný z viac ako jednej časti skúšky alebo bol klasifikovaný stupňom 5- nedostatočný na niektorej opravnej skúške, môže skúšobná komisia povoliť opakovať celú záverečnú skúšku.

            8. Záverečnú skúšku alebo maturitnú skúšku môže žiak na jeho žiadosť opakovať iba raz v riadnom skúšobnom období, najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka SOŠ.

            9. Žiak úspešne vykonal maturitnú skúšku, ak úspešne vykonal maturitnú skúšku zo všetkých predmetov maturitnej skúšky.

            Ukončenie štúdia záverečnou skúškou

            1. Klasifikáciu žiaka na záverečnej skúške schvaľuje na návrh skúšajúceho učiteľa alebo majstra odborného výcviku skúšobná komisia hlasovaním. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu komisie.

            2. Celkové hodnotenie záverečnej skúšky vychádza z klasifikácie jej písomnej, praktickej a ústnej časti.

            3. Celkové hodnotenie záverečnej skúšky vrátane hodnotenia z predmetov a časti skúšky žiakovi oznámi predseda skúšobnej komisie v deň, v ktorom žiak skúšku ukončil. Toto hodnotenie je konečné.

             

            Spoločné ustanovenia o ukončovaní štúdia

            1. Záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, môže žiak vykonať do troch rokov odo dňa, keď úspešne skončil posledný ročník strednej školy.

            2. Žiak, ktorý pre vážne, najmä zdravotné dôvody, sa nezúčastní na záverečnej skúške, maturitnej skúške, je povinný sa ospravedlniť riaditeľovi školy spravidla do troch dní od termínu konania skúšky. Ak ho riaditeľ školy ospravedlní, žiaka nemožno klasifikovať. Žiak súčasne predloží aj žiadosť o konanie skúšky v náhradnom termíne.

            3. Ak žiak svoju neúčasť na záverečnej skúške, maturitnej skúške, neospravedlní alebo ak jeho ospravedlnenie nebude uznané, posudzuje sa, akoby dňom nasledujúcim po termíne konania skúšky štúdium zanechal.

            4. Ak sa žiak správa na záverečnej skúške, maturitnej skúške, nevhodným spôsobom, predseda predmetovej maturitnej komisie, predseda skúšobnej komisie alebo dozerajúci učiteľ jeho skúšku preruší.

            5. Ak skúšku preruší predseda predmetovej maturitnej komisie alebo predseda skúšobnej komisie, žiak opakuje skúšku, prípadne jej časť v riadnom termíne nasledujúceho školského roka.

            6. Ak skúšku preruší pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva dozor a predseda predmetovej maturitnej komisie alebo predseda skúšobnej komisie nedovolí žiakovi v skúške pokračovať, žiak opakuje skúšku, prípadne jej časť v riadnom termíne nasledujúceho školského roka.

            7. Žiakovi, ktorý úspešne vykonal maturitnú skúšku, sa vydá vysvedčenie o maturitnej skúške najneskôr do piatich dní od konania poslednej časti maturitnej skúšky. Na vysvedčení je uvedené hodnotenie žiaka v jednotlivých predmetoch externej časti maturitnej skúšky vrátane percentilu a všetkých foriem internej časti maturitnej skúšky. Na vysvedčení sa uvedie dátum konania poslednej časti maturitnej skúšky

            8. Žiakovi, ktorý úspešne vykonal záverečnú skúšku, sa vydá vysvedčenie záverečnej skúške najneskôr do piatich dní od konania záverečnej porady skúšobnej komisie.

            9. Žiakovi strednej odbornej školy sa po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky príslušných študijných odboroch alebo záverečnej skúšky vydá okrem vysvedčenia o maturitnej skúške alebo vysvedčenia o záverečnej skúške aj výučný list.

            10. Keď žiak vykonal úspešne maturitnú skúšku, záverečnú skúšku, prestáva byť žiakom školy od 01.09. nasledujúceho školského roka.

            11. Ak žiak strednej odbornej školy nevykonal v určenom termíne záverečnú skúšku a bola

            mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť.

            12. Ak žiak strednej školy nevykonal v určenom termíne maturitnú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť.

            13. Zánikom práv a povinností žiaka podľa odsekov 12. a 13. nie je dotknutá možnosť vykonať záverečnú a maturitnú skúšku.

            14. Žiakom prestáva byť aj žiak:

            • ktorému nebolo povolené opakovať ročník alebo záverečnú skúšku, maturitnú skúšku,
            • ktorý je zo štúdia vylúčený.

            Ak žiakovi bolo štúdium prerušené, prestáva byť žiakom po dobu prerušenia štúdia.

             

            Pravidlá hodnotenia a klasifikácie žiakov

            1. Hodnotenie žiaka sa vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov klasifikáciou v zmysle Metodického usmernenia MŠVVaŠ SR.

            2. Predmety, ktoré sa neklasifikujú, sú určené v školskom vzdelávacom programe alebo

            učebnom pláne.

            3. Pri hodnotení a klasifikácii žiaka s vývinovými poruchami učenia alebo žiaka so zdravotným postihnutím sa zohľadňuje jeho porucha alebo postihnutie.

            4. Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

            • 1 – výborný
            • 2 – chválitebný
            • 3 – dobrý
            • 4 – dostatočný
            • 5 - nedostatočný

            5. Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

            • 1 – veľmi dobré
            • 2 – uspokojivé
            • 3 – menej uspokojivé
            • 4 - neuspokojivé

            6. Celkové hodnotenie žiaka strednej školy, ktorý bol klasifikovaný, sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje na vysvedčení takto:

            • prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako chválitebný a priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 1,5 a jeho správanie je hodnotené ako „veľmi dobré“,
            • prospel veľmi dobre, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako dobrý, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 2,00 a jeho správanie je hodnotené ako veľmi dobré,
            • prospel, ak nemá stupeň prospechu nedostatočný ani v jednom povinnom vyučovanom predmete,
            • neprospel, ak má z niektorého povinného vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške stupeň prospechu nedostatočný.

            7. Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroku vyjadruje výsledky jeho   

             klasifikácie v povinných vyučovacích predmetoch, ktoré sa klasifikujú a klasifikáciu jeho

             správania.

            8. Žiak, ktorý bol na konci druhého polroka hodnotený stupňom prospechu nedostatočný z viac ako dvoch povinných vyučovacích predmetov, opakuje ročník len na základe rozhodnutia vydaného riaditeľom školy. Ročník opakuje aj žiak, ktorého nebolo možné klasifikovať ani v náhradnom termíne zo závažných objektívnych dôvodov, najmä zdravotných alebo dlhodobého pobytu v zahraničí.

            9. Žiak, ktorý má na konci druhého polroka prospech nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov, môže na základe rozhodnutia riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku. Termín opravných skúšok určuje riaditeľ školy.

            10. Opravnú skúšku môže vykonať aj žiak, ktorého prospech na konci prvého polroka je nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku. Termín opravnej skúšky môže byť určený najneskôr do klasifikačnej porady za druhý polrok.

            11. Termín opravných skúšok určí riaditeľ školy tak, aby sa opravné skúšky konali najneskôr do 31. augusta. Žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť vykonať opravnú skúšku v určenom termíne, možno povoliť vykonať opravnú skúšku najneskôr do 15. septembra.

            12. Riaditeľ školy zabezpečuje, aby sa o prospechu a správaní neplnoletého žiaka mohol priebežne informovať jeho zákonný zástupca.

            13. Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok neklasifikuje, riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla do dvoch mesiacov po skončení prvého polroka.

            14. Ak nie je možné žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný a klasifikovaný za toto obdobie v poslednom týždni augusta a v dňoch určených riaditeľom školy. Opravnú skúšku môže tento žiak vykonať najneskôr do 15. októbra.

            15. Ak žiak alebo zákonný zástupca žiaka má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroka, môže do troch dní odo dňa, odkedy sa dozvedel o jej výsledku, požiadať riaditeľa školy o komisionálne skúšanie. Ak je vyučujúcim riaditeľ školy, o preskúšanie žiaka možno požiadať Krajský školský úrad v Žiline. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu už komisionálne skúšaný. Riaditeľ školy môže nariadiť komisionálne preskúšanie žiaka na vlastný podnet.

            16. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať opravnú skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.

            17. Vyučujúci (učiteľ, majster odborného výcviku) je povinný informovať žiaka ako aj jeho zákonného zástupcu o hodnotení a dosiahnutých výsledkoch z predmetov, ktoré vyučuje a zapísať žiakovi známku do internetovej žiackej knižky. Podrobnosti hodnotenia žiakov sú súčasťou školského vzdelávacieho programu príslušného odboru.

            18. Dopisovanie známok u klasifikovaných predmetov vyučujúcim bez reálneho výstupu žiaka na vyučovacej hodine (napr. za aktivitu resp. neaktivitu alebo správanie žiaka a pod.) nie je prípustné.

            19. Informácie o dosiahnutých výsledkoch a klasifikácii zo všetkých predmetov môže žiakovi alebo zákonnému zástupcovi žiaka podať triedny učiteľ alebo riaditeľ školy.

            20. Za štvrťročné klasifikačné obdobie musí vyučujúci hodnotiť žiaka pri jednohodinovej dotácii v predmete minimálne jednou známkou, pri dvojhodinovej dotácii dvomi známkami a

            pri troj a viachodinovej dotácii tromi známkami.

            21. Za polročné klasifikačné obdobie musí mať žiak v predmete s jednohodinovou dotáciou

            minimálne tri známky, s dvojhodinovou dotáciou minimálne štyri známky, pri troj a viachodinovej dotácii minimálne päť známok.

            22. Odborný výcvik sa klasifikuje jednou zámkou za celý mesiac na základe hodnotení cvičných prác počas mesiaca, ktoré majster odborného výcviku uvedie v denníku odborného výcviku a v internetovej žiackej knižke. Ak bol žiak počas troch mesiacov v jednom polroku neklasifikovaný, je neklasifikovaný za celý polrok. Do klasifikačného hárku sa zapisuje len výsledná známka z odborného výcviku za polrok.

            23. Ak nie je možné žiaka klasifikovať z teoretických predmetov pre časté krátkodobé vymeškávanie na vyučovaní, môže byť klasifikovaný v prvom dni po nástupe do školy z učiva preberaného na poslednej hodine, kedy bol žiak v škole prítomný.

            24. Ak žiak vymešká na teoretickom vyučovaní viac ako 25 percent z učiva v jednom predmete a nemá minimálny počet známok určených za polrok alebo neobsiahol celé preberané učivo, určí mu riaditeľ školy na návrh vyučujúceho náhradnú klasifikáciu podľa článku č. 16.

            25. Všetkým žiakom, ktorí absolvovali štúdium, vydá škola koncoročné vysvedčenia.

             

            Opatrenia vo výchove a klasifikácia správania

            a)  Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností, za vzornú reprezentáciu a statočný čin

            môže byť žiakovi udelené:   

            - pochvala triedneho učiteľa, majstra OV, riaditeľa školy

            b) návrh na udelenie pochvaly predkladá navrhovateľ na pedagogickej rade školy

             

            Udeľovanie pochvál a ocenení

            1. Chvályhodné skutky žiakov sa svojím významom delia na skutky:

            a) nepresahujúce rámec školy a výborné vzdelávacie výsledky:

            • výborné študijné výsledky v každom klasifikačnom období školského roka do celkového

            prospechu - prospel s vyznamenaním a nízka ospravedlnená absencia,

            • obsadenie prvého miesta v súťažiach na školskej úrovni,
            •  aktívna účasť na organizovaní života triedy,
            • systematická pomoc spolužiakom so slabými vzdelávacími výsledkami.

            Za uvedené skutky sa na návrh triedneho učiteľa a po prerokovaní pedagogickou radou môže udeliť žiakovi pochvala triednym učiteľom ak ide o žiaka, ktorý sa v hodnotenom období nedopustil porušenia disciplíny.

            b) presahujúce rámec školy a vynikajúce vzdelávacie výsledky:

            • dosahovanie vynikajúcich študijných výsledkov v oboch klasifikačných obdobiach školského roku - priemerný prospech 1,00 a nízka ospravedlnená absencia,
            • dosahovanie výborných študijných výsledkov vo všetkých klasifikačných obdobiach počas celého štúdia celkový prospech prospel s vyznamenaním a nízka ospravedlnená absencia,
            • získanie prvého miesta na súťažiach okresnej úrovne,
            • získanie prvého a druhého miesta na súťažiach krajskej úrovne,
            • získanie prvého, druhého alebo tretieho miesta na súťažiach celoštátnej úrovne,
            •  účasť na súťažiach medzinárodnej úrovne,
            •  aktivity žiaka napomáhajúce pozitívnej prezentácii školy na verejnosti,
            • humánny čin.

            Za uvedené skutky sa na návrh triedneho učiteľa a po prerokovaní pedagogickou radou môže udeliť žiakovi pochvala riaditeľom školy ak ide o žiaka, ktorý sa v hodnotenom období nedopustil porušenia disciplíny.

            2. Pochvala, ako výchovné opatrenie na posilnenie pozitívnych skutkov vo výchovno-vzdelávacom procese žiakov sa udeľuje na polročnej a/alebo koncoročnej klasifikácii so zápisom v katalógu žiaka. Pochvala sa žiakovi oznamuje na zhromaždení triedy a aj písomne, ak ide o neplnoletého žiaka, jeho zákonnému zástupcovi.

            3. Osobitnou formou pochvaly žiaka je na návrh triedneho učiteľa a po prerokovaní pedagogickou radou, udelenie vecného daru, napr. knihy, alebo prospechového štipendia.

            O udelených pochvalách a oceneniach informuje zákonných zástupcov žiaka triedny učiteľ (pochvala triednym učiteľom) alebo riaditeľ školy (pochvala riaditeľom školy) formou pochvalného listu. Udelené pochvaly triedny učiteľ zaznamenáva v triednom výkaze.

            4. Žiakovi môže byť navrhnutá a udelená pochvala aj keď mu bolo alebo bude navrhnuté a udelené výchovné opatrenie. Pochvala a výchovné opatrenie sa navzájom nevylučujú.

            5. Žiakovi venuje obecný úrad podľa trvalého bydliska finančnú odmenu vo výške 20,- € za výborný prospech (samé jednotky, nanajvýš dve dvojky) a vzorné správanie (bez udeleného výchovného opatrenia) za 1.polrok a za 2. polrok.

            6. Žiaci, ktorí reprezentovali školu v súťažiach na rôznych úrovniach a obsadili jedno z popredných miest budú na konci školského roka odmenení vecnými cenami.

             

            Pochvala triednym učiteľom za:

            • mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy
            • úspešnú školskú prácu (vzorné správanie, dobré vyučovacie výsledky, vzornú dochádzku, vzorné plnenie si povinností)
            • reprezentácia školy na úrovni obce a okresu
            • reprezentácia školy v športových kolektívnych súťažiach na úrovni kraja

            Pochvala riaditeľom školy za:

            • mimoriadny prejav ľudskosti, občianskej alebo školskej iniciatívy
            • záslužný alebo statočný čin
            • dlhodobú úspešnú školskú prácu
            • reprezentáciu školy na úrovni okresu, pričom žiak obsadil jedno z 1. – 3. miesta
            • reprezentáciu školy na úrovni kraja a vyššie
            • výborné vyučovacie výsledky počas školskej dochádzky

             

            Opatrenia vo výchove pri porušení školského poriadku

            Na posilnenie disciplíny, za menej závažné, závažnejšie alebo opakované previnenia voči školskému poriadku, zásadám spolunažívania, ľudským právam, mravným normám spoločnosti alebo ak žiak narúša činnosť kolektívu, možno žiakovi uložiť napomenutie alebo pokarhanie:

            1. Napomenutie triednym učiteľom, pokarhanie triednym učiteľom za jednorázové porušenie vnútorného poriadku:

            • zápis v triednej knihe alebo ústna sťažnosť pedagógov a ostatných pracovníkov školy,
            • neplnenie povinností týždenníkov,
            • iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim alebo majstrom odborného výcviku,
            • za opakované neskoré príchody na vyučovanie, za menej ako 7 neospravedlnených hodín.

            2. Pokarhanie riaditeľom školy:

            • za neospravedlnenú absenciu podľa návrhu triednym učiteľom alebo majstrom odborného výcviku,
            • za preukázané podvádzanie,
            • za fajčenie, používanie drog a alkoholických nápojov a iných druhov omamných látok v školských priestoroch a na školských akciách,
            • za opakujúce sa neslušné správanie,
            • za opakujúce sa priestupky uvedené v predchádzajúcom bode,
            • za úmyselné poškodzovanie školského zariadenia,
            • za 7 a viac neospravedlnených hodín absencie,

            S týmto opatrením súvisí zníženie známky zo správania v závere klasifikačného obdobia na druhý stupeň (uspokojivé).

            3. Vylúčenie zo školy:

            • za neospravedlnenú absenciu – podľa zváženia pedagogickou radou školy,
            • za nesplnenie podmienky uloženej pri podmienečnom vylúčení zo školy,
            • za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky a hrubé porušenia školského poriadku.

            S týmto opatrením súvisí zníženie známky zo správania v závere klasifikačného obdobia na štvrtý stupeň (neuspokojivé).

            Pokiaľ žiak uskutočnil čin, pre ktorý je dôvod vylúčiť ho zo štúdia a neukončil ešte povinnú

            školskú dochádzku, bude po dohovore s rodičmi preradený na inú školu, prípadne po skončení

            povinnej školskej dochádzky ukončí štúdium v škole.

            Pred uložením opatrenia vo výchove podľa vyššie uvedených odsekov treba previnenie žiaka objektívne prešetriť. Podľa potreby, najmä pri posudzovaní závažného alebo opakovaného previnenia sa na jeho prerokovanie za účasti žiaka prizve zákonný zástupca, riaditeľ školy alebo jeho zástupkyňa, prípadne výchovná poradkyňa.

            V rozhodnutí o uložení opatrenia vo výchove podľa odseku 3 určí riaditeľ skúšobnú lehotu, a to najdlhšie na jeden rok. Ak sa podmienečne vylúčený žiak v skúšobnej lehote osvedčil, riaditeľ školy upustí od vylúčenia. Ak sa žiak v tejto lehote dopustí ďalšieho závažného previnenia, riaditeľ školy uloží žiakovi opatrenie vo výchove podľa odseku 4 uvedeného v tomto článku.

            Klasifikácia správania žiaka

            Správanie žiaka sa klasifikuje 4 stupňami:

            1. Stupňom 1 – veľmi dobré sa žiak klasifikuje, ak dodržiava ustanovenia školského poriadku a riadi sa ním. Dodržiava morálne zásady a pravidlá spolunažívania v kolektíve a vo vzťahu k učiteľom. Ojedinele sa môže dopustiť menej závažných previnení.

            2. Stupňom 2 uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v súlade s ustanoveniami školského poriadku, morálnymi zásadami a pravidlami spolunažívania vzhľadom k spolužiakom a učiteľom. Žiak sa dopustí závažnejšieho priestupku alebo sa opakovane dopúšťa menej závažných priestupkov voči ustanoveniu školského poriadku.

            3. Stupňom 3 menej uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak sa dopustí závažného priestupku voči školskému poriadku alebo sa aj po udelení druhého stupňa klasifikácie správania dopúšťa závažnejších priestupkov voči morálnym zásadám a pravidlám spolunažívania, porušuje ľudské práva spolužiakov alebo pedagogických zamestnancov.

            4. Stupňom 4 – neuspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v rozpore s právnymi a etickými normami spoločnosti, výrazne porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb. Dopustí sa závažných previnení, ktorými vážne ohrozuje výchovu ostatných žiakov. Zámerne narúša činnosť žiackeho kolektívu.

             

            Postupy pri porušovaní školského poriadku

            1. Každé porušenie školského poriadku žiaka zapisuje vyučujúci alebo pedagogický dozor do triednej knihy v EduPage.

            2. Pred príslušnou klasifikačnou konferenciou triedny učiteľ v spolupráci s ostatnými vyučujúcimi a majstrami odborného výcviku navrhne opatrenia vo výchove žiaka v zmysle predchádzajúcich ustanovení školského poriadku.

            3. Sústavné (opakované) porušovanie školského poriadku žiakom rieši triedny učiteľ v priebehu školského roka s výchovnou poradkyňou. Výchovná poradkyňa navrhuje postupy a riešenia na zlepšenie správania žiaka.

            4. Pri závažnom porušení školského poriadku triedny učiteľ prizve k prejednaniu priestupku zákonného zástupcu žiaka, riaditeľa školy a vyhotoví o tom zápis s podpismi prítomných. Originál zápisu zostáva u triedneho učiteľa, kópiu dostane riaditeľ školy. K porušovaniu školského poriadku sa má právo pri jeho prerokovaní vyjadriť aj žiak.

            5. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc alebo policajný zbor. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.

            6. Písomný záznam sa vyhotovuje aj v prípade, keď porušovanie školského poriadku žiakom je časté a po ústnom dohovore triednym učiteľom, majstrom odborného výcviku alebo výchovnou poradkyňou nenastala náprava.

             

            Komisionálne skúšky

            1. Žiak sa klasifikuje na základe výsledkov komisionálnej skúšky v týchto prípadoch:

            • keď koná rozdielovú skúšku,
            • keď je skúšaný v náhradnom termíne,
            • keď žiak alebo jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie,
            • keď sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy,
            • keď koná opravné skúšky,
            • v prípade oslobodenia žiaka od povinnosti dochádzať na vyučovanie,
            • v prípade, že má žiak neprimerane vysokú absenciu z vyučovacieho predmetu za príslušné klasifikačné obdobie, bude na návrh vyučujúceho klasifikovaný na základe výsledku komisionálnej skúšky v náhradnom termíne. Náhradný termín určuje riaditeľ školy na základe odporučenia pedagogickej rady,
            • po návrate z obdobného štúdia v zahraničí,
            • pri individuálnom vzdelávaní ak študuje podľa individuálneho učebného plánu alebo v štúdiu jednotlivých vyučovacích predmetov.

            O možnosti vykonať komisionálnu skúšku rozhoduje riaditeľ školy.

            2. Komisia pre komisionálne skúšky má 3 členovpredsedu, ktorým je riaditeľ školy alebo ním poverený učiteľ alebo majster odborného výcviku, skúšajúceho učiteľa, ktorý je spravidla učiteľ alebo majster odborného výcviku vyučujúci žiaka príslušný vyučovací predmet a prísediaceho, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady pre príslušný alebo príbuzný vyučovací predmet.

            3. Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšok. Výsledok každej komisionálnej skúšky je pre klasifikáciu žiaka konečný.

            4. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na komisionálnu skúšku a neospravedlní sa sám alebo prostredníctvom svojho zákonného zástupcu najneskôr v deň konania skúšky sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať komisionálnu skúšku stupňom prospechu nedostatočný.

            5. Riaditeľ školy môže povoliť prítomnosť zákonného zástupcu žiaka na jeho komisionálnom preskúšaní.

            6. O komisionálnej skúške sa vyhotovuje záznam na predpísanom tlačive ŠEVT-u.

             

            Čl. IV

            Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

             

            1. Škola je povinná vytvárať zdravé prostredie, resp. zdravú klímu v triede a v škole a postupovať pri výchove tak, aby si žiaci postupne sami vedeli chrániť svoje právo na zdravý spôsob života.

            2. Zdravotne znevýhodnený žiak má právo na úpravu podmienok výučby podľa školského vzdelávacieho programu a na základe žiadosti a odporučenia odborníkov (lekárov, psychológov a pod).

            3. So žiakmi sa zaobchádza na základe princípu rovnosti, platia pre nich všetky práva bez ohľadu na rasu, farbu pleti, pohlavie, etnický alebo sociálny pôvod, majetok, telesnú alebo duševnú nespôsobilosť.

            4. Škola musí rešpektovať ustanovenia antidiskriminačného zákona.

            5. Voči žiakom nemôžu byť uplatňované disciplinárne opatrenia, pri ktorých by dochádzalo k ponižovaniu jeho ľudskej dôstojnosti (bitie, nadávky, šikanovanie, vyhrážanie sa, urážky, zadržiavanie žiaka v škole po vyučovaní bez informovania rodičov alebo zákonných zástupcov, vykázanie žiaka počas vyučovacej hodine z učebne („za dvere“ a pod.).

            6. Žiak nesmie vykonávať prácu na úkor jeho zdravia, vzdelávania, telesného, duševného alebo mravného vývoja. Úprava triedy, školy alebo okolia školy a odpratávanie odpadkov a neporiadku, ktorý spôsobili samotní žiaci sa za takéto práce nepovažuje.

            Požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienu práce

            1. Vo výchovno-vzdelávacom procese musí výchova a vzdelávanie k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci vychádzať z platných právnych predpisov, zákonov, vládnych nariadení, vyhlášok a noriem.

            2. V priestoroch určených na vyučovanie žiakov treba podľa platných predpisov vytvoriť podmienky na zaistenie bezpečnosti a hygieny práce.

            3. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.

            4. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom, o čom sa vedie záznam v triednej knihe. Súčasne sa v triednej knihe vedie aj záznam o poučení so všetkými ustanoveniami školského poriadku.

            5. Na odbornom výcviku oboznamujú žiakov s predpismi BOZP majstri odborného výcviku na začiatku školského roku, pred každým tematickým celkom a na začiatku každého vyučovacieho dňa. O školení vedú záznam v karte bezpečnosti práce a PO. Súčasťou školenia je i oboznámenie s návodmi na obsluhu jednotlivých strojov, nástrojov, prístrojov a postupy bezpečnej práce a používaní osobných ochranných pracovných prostriedkov a overenie vedomostí z predpisov BOZP.

            6. Pred školskou akciou vykonáva školenie pedagogický zamestnanec zodpovedný za školskú akciu, vedie o tom písomný záznam s podpismi žiakov.

            7. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.

            8. V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.

            9. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci žiakovi prvú predlekársku pomoc, pri podozrení na vážnejší úraz alebo ochorenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo chorobe informuje zákonného zástupcu žiaka a technika BOZP. Každý úraz sa zapíše do určeného zošita evidencie úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa záznam o úraze v spolupráci s technikom BOZP.

            10. Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní zodpovedá vyučujúci, resp. majster odborného výcviku, alebo dozor konajúci pedagogický zamestnanec. Počas pobytu žiakov v škole a na akciách organizovaných školou zodpovedajú za bezpečnosť dozor konajúci pedagogickí zamestnanci. Na škole sú zriadené dozory:

            • dozory cez prestávky,
            •  pri vstupe do školy.

            Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov a ostatných zamestnancov.

             

            Opatrenia proti šikanovaniu

            1. Šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie sa prejavuje v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví.

            2. Podstatnými znakmi šikanovania sú:

            • úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
            • agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
            • opakované útoky,
            • nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.

            3. Šikanovanie sa prejavuje v priamej i nepriamej podobe:

            • fyzickými útokmi, urážlivými prezývkami, nadávkami, posmechom, tvrdými príkazmi agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzením veci a pod. ,
            • v nepriamej podobe, napr. prehliadaním a ignorovaním obete,
            • medzi žiakmi v triede či skupine na odbornom výcviku, medzi triedami alebo ročníkmi a odohráva sa najmä v čase prestávok, cestou do školy a zo školy alebo v čase mimoškolských akcií.

            4. Šikanovanie nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované a pedagóg musí šikanovanie medzi žiakmi bez meškania riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc.

            5. Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie žiakov napĺňať skutkovú podstatu priestupkov. Môže ísť predovšetkým o priestupky proti občianskemu spolunažívaniu a priestupky proti majetku.

            6. Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase jeho spáchania dovŕšil pätnásty rok svojho veku. Ak spácha priestupok osoba, ktorá v čase jeho spáchania dovŕšila pätnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku, zaraďuje sa do kategórie „mladistvých“.

            7. Z hľadiska trestného zákona môže šikanovanie žiakov napĺňať i skutkovú podstatu trestných činov. Trestný zákon definuje trestný čin ako prečin a zločin. Môže ísť najmä o trestný čin ohovárania, nebezpečného vyhrážania, ublíženia na zdraví, obmedzovania osobnej slobody, nátlaku, vydierania, lúpeže, hrubého nátlaku, krádeže alebo poškodzovania cudzej veci, neoprávneného užívania cudzej veci.

            8. Páchateľom trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Za spolupáchateľstvo trestného činu sa považuje, ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých osôb.

            9. Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil štrnásty rok svojho veku. Osoby, ktoré v čase spáchania trestného činu dovŕšili štrnásty rok a neprekročili osemnásty rok svojho veku, sa podľa trestného zákona zaraďujú do kategórie „mladistvých“.

            10. Učiteľ alebo majster odborného výcviku, ktorému bude známy prípad šikanovania a neprijme v tomto smere žiadne opatrenie, sa vystavuje riziku trestného postihu. Takýmto konaním môže pedagogický zamestnanec napĺňať i skutkovú podstatu trestného činu neprekazenia trestného činu, neoznámenia trestného činu alebo ublíženia na zdraví a to tak, že inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší dôležitú povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania alebo funkcie.

            11. Všetci zamestnanci školy (pedagogickí aj nepedagogickí) sú povinní oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti takýchto oznámení) ihneď po ich zistení:

            • triednemu učiteľovi,
            • výchovnej poradkyni,
            • riaditeľovi školy.

            12. Triedny učiteľ v spolupráci s výchovnou poradkyňou vykoná prešetrenie a spíše záznam o

            riešení šikanovania so žiakom a agresorom. Kópiu záznamu odovzdá riaditeľovi školy a navrhne, ak je to potrebné, zvýšený pedagogický dozor, a to najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať.

            13. Riaditeľ školy oboznámi pedagogických zamestnancov o zistenom a riešenom šikanovaní a prijatých opatreniach.

            14. Prípady šikanovania môžu žiaci, rodičia, ale aj iné osoby ohlásiť na telefónne číslo školy

            alebo odborníkom z príslušného centra výchovnej a psychologickej prevencie, prípadne pedagogicko-psychologickej poradne (ďalej len „CVPP“a „PPP“), resp. ďalším odborným pracoviskám poradenských a preventívnych služieb v regióne.

            15. Prejavy šikanovania sú povinní oznamovať triednemu učiteľovi predsedovia tried a aj školský parlament.

            16. Pri prešetrovaní šikanovania triednym učiteľom a výchovnou poradkyňou sa odporúča nasledovný postup:

            • zaistenie ochrany obetiam,
            • rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, s agresormi,
            • nájdenie vhodných svedkov, individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami (nikdy nekonfrontovať obete a agresorov),
            • kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov (rodiny obete aj rodiny agresora),
            • kontaktovanie zamestnancov pedagogicko-psychologickej poradne,
            • využitie anonymnej dotazníkovej metódy.

            17. Pri výskyte skupinového násilia voči obeti sa odporúča nasledovný postup:

            • okamžitá pomoc obeti,
            • dohoda riaditeľa školy s pedagogickými zamestnancami na postupe vyšetrovania,
            • vlastné vyšetrovanie,
            • zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na spoločnej výpovedi,
            • pokračujúca pomoc a podpora obete,
            • nahlásenie prípadu polícii,
            • kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov,
            • kontaktovanie zamestnancov pedagogicko-psychologickej poradne.

            18. Opatrenia na riešenie situácie pre obete šikanovania:

            • odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť PPP,
            • zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľom školy v spolupráci s PPP,
            • informovanie a poradenstvo pre rodičov obetí.

            19. Z bežných opatrení pre agresorov možno použiť:

            • odporučenie rodičom agresorov vyhľadať odbornú starostlivosť PPP,
            • zníženie známky zo správania,
            • preloženie žiaka do inej triedy alebo pracovnej skupiny,
            • výchovné opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy; podmienečné vylúčenie a v najzávažnejších prípadoch až vylúčenie zo štúdia na strednej škole.

            20. V mimoriadnych prípadoch sa môžu použiť ďalšie opatrenia:

            • odporúčanie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do miestneho

            príslušného diagnostického centra, prípadne do liečebno-výchovného sanatória,

            • oznámenie príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov,
            • oznámenie príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo čin inak trestný(u maloletých).

            21. Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu,   

                  je riaditeľ školy povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru   

                  SR.

             

            Postup pri podozrení na požitie alkoholu alebo iných nepovolených látok

            1. Vyučujúci pri podozrení, že žiak požil alkohol alebo inú omamnú nedovolenú látku, oznámi túto skutočnosť riaditeľovi a zákonnému zástupcovi.

            2. V prípade podozrenia na alkohol u žiaka staršieho ako 18 rokov, riaditeľ privolá bezpečnostného technika školy s detekčnou trubičkou na zistenie alkoholu. Žiak je povinný podrobiť sa dychovej skúške. V prípade, že žiak odmietne dychovú skúšku, považuje sa, akoby alkohol požil. Žiakovi do 18 rokov nemožno dať fúkať.

            3. Pri pozitívnom zistení privolá riaditeľ školy zákonného zástupcu žiaka a spíše o tom záznam.

            4. V prípade, že sa u žiaka zistí promile alkoholu v dychu alebo žiak vykazuje známky výraznej poruchy hybnosti, spavosti, poruchy sebakontroly, problémy slovne sa vyjadrovať, privolá riaditeľ školy aj lekársku službu.

            5. Pri podozrení na požitie omamných látok privolá riaditeľ školy zákonného zástupcu žiaka do školy alebo v prípade ohrozenia zdravia alebo majetku školy aj políciu.

            6. Políciu privolá riaditeľ školy aj v prípade, ak je žiak agresívny, ohrozuje zdravie alebo poškodzuje majetok.

             

             

            Čl. V

            Podmienky zaobchádzania s majetkom školy

            Zodpovednosť za stratu alebo poškodenie zverených predmetov

             

            1. Žiak zodpovedá za stratu alebo poškodenie učebníc, nástrojov, pomôcok a iných predmetov, ktoré mu škola zverila na základe písomného potvrdenia a má ich výlučne k osobnej dispozícii.

            2. Funkciu písomného potvrdenia plní list v triednej knihe alebo zápis o prevzatí predmetov na odbornom výcviku, prípadne zápis v bezpečnostnej karte.

            3. Žiak (zákonný zástupca) je povinný nahradiť škole stratu alebo škodu v plnej výške (nadobúdacej cene) v peniazoch, alebo uvedením do predchádzajúceho stavu.

            4. Vznik škody pri plnení pracovných úloh počas vyučovania bude osobitne posudzovaná podľa miery zavinenia. Obdobne aj škoda spôsobená na majetku školy.

            5. Pri krádeži v škole alebo na praktickom vyučovaní ak sa zistí (v spolupráci s policajným

            zborom) páchateľ, uhradí žiak (resp. jeho zákonný zástupca) poškodenému škodu v plnom rozsahu.

            Zodpovednosť za triedu a učebne

            1. Žiaci preberajú zodpovednosť za majetok a predmety v triede a učebne na odbornom výcviku na začiatku školského roku fyzickým prebratím učebne s podpisom predsedu triedy. Na konci školského roku odovzdajú majetok a predmety v triede triednemu učiteľovi alebo majstrovi odbornej výchovy.

            2. V prípade poškodenia triedy, učebne, chýbajúceho inventára, znečistenia stien a podlahy, lavíc, stoličiek, ktoré nezodpovedajú bežnému opotrebeniu, sú žiaci povinní uviesť triedu do pôvodného stavu, alebo nahradiť vzniknutú škodu do 30.06. kalendárneho roka.

             

            Čl. VI

            Záverečné ustanovenia

             

            Legislatívne a ďalšie východiská pre spracovanie školského poriadku

            Školský poriadok SSOŠ Dom odborov Antona Bernoláka 51 blok B, 010 01 Žilina je spracovaný v súlade s/so:

            • zákonom NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
            • zákonom NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
            • zákonom Národnej rady SR č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci,
            • zákonom NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
            • vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 224/2022 Z. z. o stredných školách,
            • zákonom č. 138/2019 Z. z. § 3, 4 ods. 1 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
            • Dohovorom o právach dieťaťa z 20. novembra 1989 nadobudnutie platnosti: 2. septembra 1990 v súlade s článkom 49,
            • § 8 zákona č. 552/2003 Z. z., § 81 Zákonníka práce,
            •  pracovným poriadkom pre pedagogických a ostaných zamestnancov školy,
            • Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov

            Záverečné ustanovenia

            1. Školský poriadok je záväzný pre všetkých žiakov, ich zákonných zástupcov a všetkých  zamestnancov školy.
            2. Triedny učiteľ preukázateľne oboznámi všetkých žiakov so školským poriadkom (zápisom v triednej knihe a podpismi žiakov).
            3. O školskom poriadku informuje zákonných zástupcov na rodičovskom združení.
            4. So školským poriadkom sú preukázateľným spôsobom (vlastnoručným podpisom na      podpisovom hárku, ktorý tvorí PRÍLOHU A školského poriadku) oboznámení všetci      zamestnanci školy. Podpisový hárok je súčasťou každej zmeny školského poriadku vykonanej formou dodatku.
            5. V prípade porušenia pravidiel školského poriadku bude podľa miery závažnosti vyvodená zodpovednosť s možnosťou prijatia sankcií, na ktorých udelenie bude dotknutá osoba vopred upozornená.
            6. Tento školský poriadok možno meniť len prostredníctvom príslušných dodatkov, ktoré sú      číslované v chronologickom poradí podľa vydania a pred ich vydaním sú prerokované v rade školy a pedagogickej rade.
            7. Školský poriadok je zverejnený na webovej stránke školy: ssosss.sk
            8. Tento školský poriadok bol prerokovaný a schválený pedagogickou radou a Radou školy.

             

            Vydaním tohto školského poriadku sa ruší prechádzajúci školský poriadok platný odo dňa      22. 02. 2023 a to vrátane všetkých jeho dodatkov.

            Neoddeliteľnou súčasťou školského poriadku sú jeho prílohy:

            PRÍLOHA A  - Podpisový hárok pre školský rok 2023/2024 – zamestnanci školy

            Spôsob zaznamenávania zmien v školskom poriadku

            V prípade, ak sa ukáže, napr. na základe zmien v právnych prepisoch, príp. po vydaní nových usmernení a pokynov zriaďovateľa, príp. na základe zistení Štátnej školskej inšpekcie atď., že je potrebné niektoré časti školského poriadku zmeniť alebo vypustiť, tento sa realizuje formou dodatkov, ktoré sa číslujú od 1 po N.

            Dodatok k platnému školskému poriadku školskému je možné vypracovať kedykoľvek v priebehu roka.

            Zrušovacie ustanovenie

            Vydaním nového Školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok platný pre školský rok 2022/2023  

            Školský poriadok je platný a účinný dňom jeho vydania riaditeľom školy: 01. 02. 2024

            V Žiline dňa:  31. 01. 2024

             

             

                                                                                                              Mgr. Ľuboslava Hrnčiarová

                                                                                                                poverená riadením školy